Teatr Polskiego Radia

Krzysztof Zaleski - wybitny reżyser, aktor i dyrektor

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 10:00
20 października mija 10. rocznica śmierci Krzysztofa Zaleskiego – wybitnego reżysera, aktora, a także dyrektora Programu 2 Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia. Z tej okazji radiowa Dwójka przygotowała audycje, które przypomną tego wyjątkowego twórcę.

Krzysztof Zaleski (1948-2008) na przełomie lat 70. i 80. stał się czołowym aktorem kina moralnego niepokoju. Mimo braku wykształcenia aktorskiego, nierzadko otrzymywał znaczące role w filmach Janusza Kijowskiego i Janusza Zaorskiego, którzy w specjalnej audycji wspomnieniowej Małgorzaty Szymankiewicz i Elżbiety Łukomskiej opowiedzą o jego samorodnym talencie aktorskim. Tego wszechstronnego artystę i jego dokonania wspominać będzie również rodzina oraz przyjaciele i współpracownicy.

Jego spektakularny debiut teatralny czyli „Ślub” Witolda Gombrowicza w kole naukowym przy warszawskiej szkole teatralnej (1974) zapoczątkował poważne zainteresowanie teatrem i dramatem, dla których Zaleski porzucił studia doktoranckie w Instytucie Badań Literackich PAN. Ten intensywny, pełen żywych dyskusji artystycznych czas przywołają m.in. Maria Pakulnis, Krystyna Tkacz i Adam Ferency.

Początek audycji specjalnej poświęconej Krzysztofowi Zaleskiemu na antenie Dwójki w sobotę 20 października o godz. 12.00.

Warto pamiętać również, że Zaleski w Teatrze Polskiego Radia (od 2006 roku był dyrektorem Teatru Polskiego Radia, a od 2007 do 2008 – dyrektorem i redaktorem naczelnym Programu 2 Polskiego Radia) wyreżyserował ponad 20 słuchowisk, w znaczący sposób przyczyniając się do odnowy formuły słuchowiska poetyckiego. Wielkim tematem jego radiowej twórczości była także Warszawa.

W sobotni wieczór Program 2 przypomni słuchowisko „Miasto” z 2005 roku według prozy Marka Nowakowskiego, w którym powracał do dawnej stolicy, miasta swojej młodości. W słuchowisku wystąpią w nim m.in. Marian Opania, Kazimierz Kaczor, Zdzisław Wardejn i Henryk Talar. Początek o godzinie 19.00.

 

***

Zapraszamy w sobotę (20.10) godz. 12.00

 

Zobacz więcej na temat: Polecamy Krzysztof Zaleski