Teatr Polskiego Radia

"Żeglarz" Jerzego Szaniawskiego w Teatrze Polskim i na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 14:00
Program 2 stulecie odzyskania niepodległości świętuje, prezentując najważniejsze dramaty powstałe po 1918 roku. Już w najbliższą niedzielę, 18 listopada, będzie to "Żeglarz" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.
Jerzy Szaniawski (1956 r.)
Jerzy Szaniawski (1956 r.)Foto: PAP

Dramat Jerzego Szaniawskiego z 1925 roku opowiada o przygotowaniach do uroczystego odsłonięcia pomnika miejscowej legendy – kapitana Nuta, który wedle opowieści przekazywanej ustnie był bohaterskim marynarzem. Zginął na statku, do końca chroniąc ludzi i mienie płonącej jednostki.

Tuż przed uroczystością do miasteczka powraca Jan, który przynosi zgoła odmienne wiadomości o miejscowym "bohaterze" i zamierza zdemaskować mit, którym żyje lokalna społeczność.

"Pod tą barwną i lekką historyjką – zwraca uwagę Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska – drzemie bardzo poważne pytanie o to, czym jest prawda, a także czy budować społeczeństwo na prawdzie, która może być brutalna i bolesna, czy też w oparciu o mity, które dają poczucie szczęśliwości i harmonii. To jest bardzo poważne, uniwersalne pytanie, aktualne i dziś".

W spektaklu, który zaprezentujemy 18 listopada, wystąpią: Piotr Bajtlik (Jan), Anna Cieślak (Med), Dominik Łoś (Rzeźbiarz), Tomasz Drabek (Przewodniczący), Adam Cywka (Rektor), Adam Biedrzycki (Admirał), Jerzy Schejbal (Paweł Szmidt), Henryk Łapiński (Stary Marynarz), Przemysław Wyszyński (Wydawca), Barbara Kurzaj (Doktorowa), Natalia Samojlik (Felcia), Aleksandra Kowalicka (Iza), Mateusz Weber (Kapelmistrz). Reżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski, za dźwięk odpowiada Andrzej Brzoska, a muzykę skomponował Mateusz Wachowiak.

To wydarzenie będziemy transmitować zarówno na naszej antenie, jak i stronie internetowej (transmisja wideo). Początek o godz. 12.


***

 

 

Zobacz więcej na temat: Polecamy Jerzy Szaniawski