Teatr Polskiego Radia

Laureaci Splendorów 2018

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 14:15
3 grudnia 2018r. podczas uroczystej gali, która odbyła się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Teatr Polskiego Radia wręczył swoje najważniejsze nagrody, czyli Wielkie Splendory.
Laureaci Wielkiego Splendora i Debiutów 2018
Laureaci Wielkiego Splendora i Debiutów 2018Foto: Ewa Modestowicz

Nagrody te przyznawane są za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. W tym roku otrzymali je wybitni aktorzy teatralni, filmowi, telewizyjni i radiowi: Ewa Kania (Za powołanie do życia niezwykłych postaci, które są odzwierciedleniem wrażliwości tak wielu z nas);

       
oraz Arkadiusz Bazak (Za wiarę w sens sztuki, za nadzieję, że wierność sobie może ocalać od zapomnienia i za miłość do słów i cierpliwość dla ludzi).
       
       
       
Laureatem Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 roku dla wybitnych postaci kultury, został Andrzej Seweryn – znakomity aktor i reżyser obchodzący w tym roku jubileusz 50-lecia pracy twórczej, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. (Za role, które są gwarantem sensu i ładu rzeczywistości. Za słowa, które dbają o system moralny i estetyczny. Za Teatr, który zmusza do myślenia).
       
       
       

Po raz dziewiąty przyznana została nagroda Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka – wręczana twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Otrzymała ją Ewa Dałkowska – aktorka teatralna, filmowa i radiowa. (Za oddanie dla sztuki radiowej i telewizyjnej. Za poezję, która  łączy się z dobrocią. Za prozę, która wzbogaca naszą wrażliwość).

Za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono Teatr Telewizji Polskiej, który od sześciu dekad zajmuje się produkcją najwyższej jakości spektakli teatralnych i ich emisją na antenach telewizji publicznej. (Za wspólne tworzenie Festiwalu „Dwa Teatry” (Za wielki wkład w kulturę narodową. Za piękną i mądrą realizację misji mediów publicznych w Polsce).
Teatr Polskiego Radia przyznaje Splendory od 1988 roku. Dotychczas nagrodzono ponad 100 osób, a wśród nich wielkie, legendarne postaci polskiego Teatru – m.in. Aleksandra Bardiniego, Stanisława Brudnego, Stanisławę Celińską, Wieńczysława Glińskiego, Ignacego Gogolewskiego, Gustawa Holoubka, Kazimierza Kaczora, Krzysztofa Kowalewskiego, Irenę Kwiatkowską, Martę Lipińską, Wiesława Michnikowskiego, Bronisława Pawlika, Franciszka Pieczkę, Zofię Rysiównę, Henryka Talara, Janusza Zaorskiego.