Teatr Polskiego Radia

"Franz K." - premierowe słuchowisko Piotra Skotnickiego w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 09:00
Wokół życia Franza Kafki, który uznanie zyskał dopiero po śmierci, narosło wiele legend, a sam pisarz stał się postacią niemalże mityczną. Targany sprzecznościami, z jednej strony obdarzony niezwykłą wrażliwością, wyobraźnią i absurdalnym poczuciem humoru, z drugiej strony skłonny do autodestrukcji outsider, neurotyk w "piekle metafizyki" obsesyjnie dążący do doskonałości w twórczości i relacjach z ludźmi. W Programie 1 zapraszamy na premierowe słuchowisko Piotra Skotnickiego "Franz K." w reżyserii autora.
Kadr z nagrania słuchowiska Franz
Kadr z nagrania słuchowiska "Franz" Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

Posłuchaj
40:36 "Franz K." - słuchowisko Piotra Skotnickiego (Jedynka) nowe "Franz K." - słuchowisko Piotra Skotnickiego (Jedynka)

 

Słuchowisko zbliżone w swej formie do strumienia świadomości, ocierając się wręcz o dekonstrukcję, stanowi zarazem próbę dotarcia do skomplikowanych źródeł wyobraźni głównego bohatera ukrytych w kompleksach, kryzysach tożsamości, traumach z dzieciństwa, czy namiętnościach wobec kobiet. 


Piotr Skotnicki "Franz K."

Reżyseria: Piotr Skotnicki

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Skotnicki

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska 

Obsada:

Piotr Adamczyk (Franz Kafka), Henryk Talar (Hermann), Marta Lipińska (Julia), Magdalena Parda (Ottla), Karolina Michalik (Felicja Bauer), Irmina Liszkowska (Milena Jesenska), Monika Obara (Prostytutka), Remigiusz Jankowski (Max Brod), Arkadiusz Janiczek (Urzędnik)

Zobacz też: 

***

Teatr Polskiego Radia zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

*** 

Słuchowisko "Franz K." zostało wyemitowane w sobotę (01.06.) tuż po godz. 21.00 w Programie 1 Polskiego Radia. 

ans