Teatr Polskiego Radia

Znamy laureatów Festiwalu "Dwa Teatry - Zamość 2023"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 10:51
W poniedziałek, 19 czerwca zakończył się Festiwal "Dwa Teatry - Zamość 2023". Wydarzeniu, jak co roku, towarzyszył konkurs na najlepsze słuchowiska radiowe i spektakle telewizyjne oraz prezentacje twórczości różnorodnych artystów. Laureatami Wielkich Nagród Festiwalu zostali Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.
Gala finałowa Festiwalu Dwa Teatry 2023
Gala finałowa Festiwalu "Dwa Teatry" 2023Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Jury festiwalu zakwalifikowało dziewiętnaście utworów do udziału w konkursie słuchowisk dla dorosłych i dziewięć prac do konkursu słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.
Jury przyznało Grand Prix festiwalu "Dwa Teatry - Zamość 2023" twórcom słuchowiska "Post mortem. Historia Zofii Dwornik": za tekst - Sebastiana Adamkiewicza, reżyserię - Mikołaja Szczęsnego, realizację akustyczną - Andrzeja Papajaka, muzykę - Marcina Nenkę i za tytułową rolę aktorską Sandrę Korzeniak. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Radio Łódź.
Nagrodę imienia Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymały: słuchowisko Radia Koszalin "Fedrus. Pisarz niewolnik" Jarosława Banasia i Radia Kraków "Porwanie Baltazara Gąbki" Stanisława Pagaczewskiego.
Łukasz Lewandowski został nagrodzony za reżyserię słuchowiska "Taki, co umiera" Magdaleny Miecznickiej. Za muzykę do tego słuchowiska nagrodę imienia Janusza Hajduna otrzymał Andrzej Izdebski. Utwór został zgłoszony przez Program 2 Polskiego Radia.
Ingmar Villqist otrzymał nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska "Niebo" zgłoszonego przez Program 1 Polskiego Radia. Zdzisław Wasilewski został nagrodzony za realizację akustyczną słuchowiska "Mesjasz, Bruno Schulz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.
Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Grażyny Misiorowskiej w słuchowisku "Stara kobieta wysiaduje" Tadeusza Różewicza w reżyserii Przemysława Tejkowskiego.
Bartłomiej Topa został uznany za najlepszego aktora za rolę w słuchowisku "Sidła" w reżyserii Aleksandry Głogowskiej.
Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności otrzymało słuchowisko "Obrazki Litewskie" Herkusa Kunciusa w reżyserii Marii Brzezińskiej.