Teatr Polskiego Radia

Znamy laureatów Festiwalu "Dwa Teatry - Zamość 2022"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 12:05
Słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. W konkursie w tym roku rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych.
Dwa Teatry - Zamość 2022
"Dwa Teatry - Zamość 2022"Foto: Cezary Piwowarski

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymało słuchowisko "Brama" Roberta Wasilewskiego w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Radio Olsztyn.

Waldemar Modestowicz został nagrodzony za reżyserię słuchowiska "Gra o życie" Maxa Frischa. Jurorzy nagrodę za scenariusz oryginalny przyznali Marcie Rebzdzie za słuchowisko "Dobro wraca podwójnie" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Nagrodę za reżyserię otrzymał zaś Andrzej Barański, który wyreżyserował sztukę "Stara Kobieta wysiaduje" Tadeusza Różewicza.

Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymał natomiast Tadeusz Kabicz za scenariusz słuchowiska "Ciało moje" Marka Pruchniewskiego.

Jurorzy docenili też twórców słuchowiska "Krakus" Cypriana Kamila Norwida: Andrzeja Brzoskę za realizację akustyczną i zespół Bastarda, który otrzymał Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne.

Michał Żurawski został uznany za najlepszego aktora za rolę Kelvina w słuchowisku "Solaris" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Jurorzy docenili też kreację Mariusza Bonaszewskiego w tym słuchowisku, przyznając mu nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską za rolę Snauta.

Nagroda aktorska za rolę męską w spektaklu telewizji została przyznana Piotrowi Polkowi za kreację w "Akompaniatorze" w reż. Adama Sajnuka.

Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Karoliny Gruszki w słuchowisku "Ciało moje" w reżyserii Tadeusza Kabicza. Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Wiktoria Gorodeckaja za rolę Ciotki w słuchowisku "Piesek przydrożny" w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Za najlepszą rolę kobiecą doceniono Magdalenę Kutę za rolę w spektaklu teatru telewizji "Matka odchodzi" w reż. Przemysława Stippy.

Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii i dotyczącą problemów współczesności otrzymuje słuchowisko "Zgodna rodzina" według Siarhieja Pryłuckiego w reżyserii Marii Brzezińskiej. Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu 1 Polskiego Radia za jego ofertę programową.

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali: Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz.

Prezes Polskiego Radia: to wielkie święto mediów publicznych

- Festiwal "Dwa Teatry" to wielkie święto mediów publicznych, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, bo tylko w tych mediach - właśnie publicznych - są takie dzieła sztuki, jak spektakle czy słuchowiska - mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

- Ci, którzy są spragnieni wysokiej sztuki, a ewidentnie te spektakle i te słuchowiska, których mieliśmy wielką przyjemność wysłuchać i obejrzeć, tego dowodzą, że sztuka dramaturgiczna w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie i dzięki mediom publicznym jest do niej powszechny dostęp - zaznacza prezes. 

W konkursie rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wręczył osobistą honorową nagrodę twórcom spektaklu telewizyjnego "Krawiec" Sławomira Mrożka w reżyserii Marka Bukowskiego.

"Krawiec" to opowieść o naszej cywilizacji, w której stawia się na młodość i piękno, zapominając o tym, że w los człowieka wpisana jest śmiertelność. Tytułowy Krawiec niczym Mefistofeles obiecuje wieczną młodość, doskonały wygląd, zabierając jednak tożsamość.

Spektakl Bukowskiego stawia pytania o to, co jest prawdziwe, a co fałszywe, czym jest pogoń człowieka za doskonałym wyglądem i jak kształtuje ona nasze życie. "Czy możemy się wyzbyć naszego człowieczeństwa i zapomnieć choćby o macierzyństwie? O tym opowie nowoczesne, pełne zaskakujących rozwiązań scenicznych przedstawienie" - można było przeczytać w zapowiedzi.

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. Tegoroczne konkursowe produkcje radiowe znajdziesz TUTAJ.

Festiwalowi towarzyszyły spotkania z twórcami, aktorami, przedstawicielami świata kultury. Publiczność festiwalu miała możliwość wysłuchania również fragmentów dzieł wybitnych polskich pisarzy.