Redakcja Programów Katolickich

Różańce z Gusen

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 09:55
Niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen był miejscem zagłady polskiej inteligencji i polskiego duchowieństwa w latach 1940-1945. W skład systemu obozów Mauthausen-Gusen wchodziło 47 obozów na terenie dzisiejszej Austrii. Polacy stanowili 25 proc. wszystkich więźniów, którzy żarliwie modlili się do Matki Bożej, organizując w obozie Żywy Różaniec.
Audio
Różańce z Gusen

W paciorkach trzech różańców, które powstały w obozie zagłady, umieszczono prochy więźniów. Wszystkie elementy różańców trafiły po wojnie do Polski i zostały połączone w trzy różańce. Pierwszy - więźniowie złożyli na Jasnej Górze, drugi  - w katedrze wrocławskiej, zaś trzeci - jako dziękczynienie za wybór Jana Pawła II w 1979 roku -  w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. W kościele tym, jak co roku, w ubiegłą sobotę 1 października, zainaugurowano modlitwę różańcową z udziałem więźniów obozu.

W audycji o niezwykłych różańcach i jednym z najokrutniejszych nazistowskich obozów koncentracyjnych opowiedzą: dr Anna Jagodzińska z Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Hans Peter Jeschke z Uniwersytetu w Linzu w Austrii, a także Rafał Piegat - wiceprzewodniczący Klubu Byłych Więźniów Politycznych Obozów Koncentracyjnych Mauthausen-Gusen.

Tytuł audycji:  "Ślady na piasku"

Prowadzący: Małgorzata Glabisz-Pniewska

Data emisji: 08.10.2016 r.

Godzina emisji: 16:30