Redakcja Programów Katolickich

Uciec z krainy zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 10:00
To swoiste zaproszenie do wędrówki po historii kultury europejskiej. W trakcie podróży przez wieki autor stara się ukazać te rozumienia i intelektualne wybory, które ukształtowały nasze dzisiaj oraz te, które mogą stać się inspiracją na jutro.
Audio
Uciec z krainy zapomnienia
Foto: just4you/sxc.hu/cc

Historia filozofii nie jest cmentarzem idei, nie jest również szacownym muzeum, w którym można obejrzeć anachroniczne i nikomu już niepotrzebne koncepty. To raczej skarbiec, o którym nasza współczesna kultura, nastawiona na nowość coraz częściej zapomina.

W audycji Lumen zapraszamy na rozmowę z ks. dr. hab. Jackiem Grzybowskim o książce jego autorstwa p.t.: "Uciec z krainy zapomnienia". Jak tłumaczył autor, tytuł książki nawiązuje do Homeryckiej krainy Lotofagów. - W książce chciałem pokazać jak bardzo możemy być ubodzy, jeśli zgodzimy się na koncepcję zapomnienia o tym, skąd przybywamy i dokąd idziemy - żyjąc jedynie stanem teraźniejszości. Żyjemy w kulturze, która w sposób nieprawdopodobny akcentuje teraźniejszość. To, co dawne zostało zapomniane, to co przyszłe jeszcze nie nadeszło – powiedział ks. Jacek Grzybowski.


***

Tytuł audycji:  "Lumen"

Prowadzący: Jan Pniewski

Data emisji: 11.09.2016 r.

Godzina emisji: 06:30