Redakcja Programów Katolickich

Wiara a kryzys demokracji liberalnej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 08:00
Już po raz trzeci zorganizowano w Warszawie Dziedziniec Dialogu. O miejscu religii w społeczeństwie pluralistycznym, fundamentalnych wartościach w państwie liberalnym i granicach wpływu polityki na Kościół i Kościoła na politykę dyskutowali uczestnicy trzeciej debaty "Dziedzińca Dialogu", która odbyła się w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem audycji Lumen był ks. prof. Jacek Grzybowski z zespołu ekspertów Dziedzińca Dialogu.
Audio
Logo Dziedziniec Dialogu
Logo Dziedziniec DialoguFoto: materiały promocyjne

Zdaniem gościa audycji, spotkanie było niezwykle ciekawą próbą zarysowania problematyki, która ożywia dziś niemal wszystkich. - Toczy się ona wokół takich zagadnień jak wymiary rozumienia, definiowania i określania trzech fundamentalnych kategorii: religii, demokracji jako ustroju oraz wartości jak fundamentów życia. Tocząca się dyskusja była dobrą formą omówienia tych trzech kategorii relacji. Pozwoliła wysłuchać głosów ludzi wierzących, jak i tych, którzy nie podzielają naszej wiary - tłumaczył ks. prof. Jacek Grzybowski.

"Dziedziniec Dialogu" to polska edycja wydarzenia zainaugurowanego w 2011 r. przez Benedykta XVI, a organizowanego przez Papieską Radę ds. Kultury wraz z różnymi Kościołami lokalnymi „Dziedzińca Pogan”. Gościł on już w takich miastach jak Paryż, Barcelona, Sztokholm, Bukareszt czy Asyż. Jak twierdzą organizatorzy jest to współczesny areopag spotkania z „poganami”, na wzór dawnego dziedzińca świątyni jerozolimskiej.

Wydarzenie skierowane jest do ludzi kultury, nauki, liderów opinii i mediów. Celem jest stworzenie przestrzeni spotkania ludzi o odmiennych światopoglądach oraz reprezentujących różne wyznania czy religie. Jest też pomostem między tymi wierzącymi a niewierzącymi, którym drogie są uniwersalne wartości, niezależnie z jakich źródeł je wywodzą. Porusza aktualne i jednocześnie najbardziej dyskutowane tematy w obszarze kultury, nauki i społeczeństwa, żywo obecne w dyskusji publicznej.


***

Tytuł audycji: Lumen

Prowadzący: Jan Pniewski

Data emisji:  22.10.2017 r.

Godzina emisji:  07:30