Redakcja Programów Katolickich

Kult świętych i pamięć o przodkach w Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 18:18
W Gruzji cmentarze wyglądają tam tak samo jak w Polsce, obchody Wszystkich Świętych również, jest jednak kilka elementów różniących nasze zwyczaje, mianowicie stawiane zamiast nagrobków obrazy z podobizną zmarłego. W tradycji gruzińskiej zmarłych odwzorowuje się takimi, jakimi byli za życia.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Yuriy Kulik/Shutterstock

Nikogo nie dziwi nagrobek przedstawiający mężczyznę z papierosem, z piłką lub przy samochodzie. Gruzin po śmierci wciąż tkwi w swojej codzienności. Przy każdym gruzińskim grobie znajduje się malutki stolik z obowiązkową butelką wina. Nie powinno się bowiem odchodzić z cmentarza bez wypicia za zdrowie zmarłego. Gruzini często przychodzą w rocznicę śmierci bliskich, urządzając na cmentarzu pikniki, najistotniejszym okresem czczenia zmarłych jest jednak Wielkanoc. Data obchodzenia Święta Zmarłych przypada w Wielki Poniedziałek. Wtedy to cmentarze wypełniają się rodzinami, koszami z jedzeniem i oczywiście winem, którym oblewa się również groby. Ważnym momentem jest też delikatne rzucanie jaj w miejsce odpoczynku zmarłych i wzniesienie kolejnego toastu.
W audycji byłaby mowa o zwyczajach związanych z pochówkiem, o cmentarzach, o obchodzeniu tych świąt przez katolików i prawosławnych a także o polskich grobach na cmentarzu w Tbilisi.
W maju byłam w Gruzji i wśród wielu tematów, które nagrywałam bardzo ciekawy był temat kultu świętych i pamięci o przodkach. Jeden z pracujących tam polskich księży pisał na ten temat pracę doktorską i ma ogromną wiedzę. Nagrywałam także o tych zagadnieniach z siostrami zakonnymi i innymi księżmi pracującymi w Gruzji.

 Autor Sylwia Sułkowska