Redakcja Programów Katolickich

Święci żyją wśród nas

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 18:18
1 XI w Dzień Wszystkich Świętych wspominamy świętych wyniesionych na ołtarze ale także tych nam nieznanych, którzy cieszą się przebywaniem z Bogiem. Dla ludzi wierzących to dzień, w którym nasze oczy kierujemy ku niebu. Warto przywoływać postacie, które nas w tej wędrówce wyprzedziły.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W audycji ukazałabym postać św. Joanny Beretty Molli, włoskiej lekarki. Papież Paweł VI w czasie modlitwy Anioł Pański w niedzielę 23 września 1973 określił ją jako: "młodą matkę z diecezji mediolańskiej, która by dać życie córce poświęciła swoje w świadomej ofierze". Jan Paweł II beatyfikował Joannę 24 kwietnia 1994 podczas światowego Roku Rodziny, a w szóstą niedzielę Wielkanocną 16 maja 2004 kanonizował ją. Na uroczystej mszy św. byli obecni m.in. mąż Joanny i najmłodsza córka Giana Emanuela.
Luigi i Maria Beltrame Quattrocchi to pierwsza w historii para małżeńska wspólnie wyniesiona na ołtarze. Beatyfikacja Quattrocchich przez Jana Pawła II w 20. rocznicę ogłoszenia adhortacji o rodzinie Familiaris consortio, ukazała wspólne życie małżeńskie jako nowy model świętości – „świętość dwojga”. Stanowiła przełom w duchowości chrześcijańskiej na rzecz przywrócenia powołaniu małżeńskiemu godnego miejsca.
I na końcu byłaby mowa o rodzinie Ulmów. Beatyfikacja tej rodziny to wydarzenie bez precedensu, ponieważ jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina – rodzice Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci. Dodatkowym faktem bez precedensu jest to, że w tym akcie było beatyfikowane także dziecko nienarodzone, które w chwili śmierci było pod sercem matki.