Redakcja Programów Katolickich

Jak 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej świętują męskie wspólnoty modlitewne ?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 23:59
Bitwy Warszawska określana jest jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata. Dla ówczesnej – odradzającej się po latach niewoli – Polski był to moment szczególny. W godzinie próby cały naród stanął do walki, by bronić z trudem wywalczonej wolności. Zwycięstwo, nazywane Cudem nad Wisłą, stało się spoiwem dla kolejnych pokoleń Polaków.
Audio
  • Jak 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej świętują męskie wspólnoty modlitewne ?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Immaculate

Dla katolików bitwa z 1920 r. nie byłaby wygrana, gdyby nie gorąca modlitwa setek tysięcy Polaków, postawa ks. Skorupki i cudowna interwencja Matki Bożej łamiącej strzały, której postać na niebie upamiętnił na obrazie Jerzy Kossak.

W ramach obchodów 100. rocznicy „Cudu Nad Wisłą” powstał pomnik Matki Bożej Łaskawej jako wotum wdzięczności za Jej zjawienie się i pomoc w obronie Warszawy w 1920 roku. Pomnik stanął przy sanktuarium Jana Pawła II w Radzyminie, w miejscu walk i jednocześnie w miejscu wyjątkowo widocznym dla wielu podróżnych z trasy S8. W jego powstanie były zaangażowane męskie wspólnoty modlitewne. W audycji powiemy jakie działania podejmowały przez ostatnie dwa lata i co planowane jest w najbliższym czasie w ramach dziękczynienia za otrzymana wolność.


Autorka: Sylwia Sułkowska