На Площі Пілсудського у Варшаві відкрито виставку «Фрагменти минулого». На великоформатних стендах представлено артефакти, знайдені під час археологічних робіт, які велися під давнім Саксонським палацом у Варшаві у 2006-2008 роках, — розповідає археологиня і співорганізаторка експозиції Йоанна Боровська.
«Вони [предмети — ред.] — різноманітні. З предметів щоденного використання є монети, деталі архітектури. Дуже часто також є знищені предмети, оскільки історія палацу була настільки буремною, що дуже мало збереглося. Тому кожна річ, яку тут було знайдено, є дуже цінною, адже вона розповідає про людей, які тут жили. Ми можемо дізнатися дещо більше на тему їх щоденного життя, що вони споживали, що пили».
Речник Товариства «Саксонський палац» Славомір Кулінський додає, що для виставки було обрано 70 найважливіших з 21 тисячі знайдених артефактів.
«Таким чином ми хочемо усім громадянам, варшав’янам, полякам і туристам розповісти про те, що тут було, чому це місце настільки важливе для історії. Ми хочемо надати йому певне обличчя. На виставці можна побачити обручку з діамантом, знайдену під давнім палацом. Як вона туди потрапила — ми можемо лише здогадуватися. І таких історій є дуже багато, і ми просто хочемо їх показати, ми хочемо все це наблизити, аби люди зрозуміли, наскільки важливим є це місце в історії Польщі, наскільки важливою з точки зору культурної спадщини є відбудова Саксонського палацу і завершення відбудови Варшави після руйнувань у час Другої світової війни».
Саксонський палац, який було споруджено внаслідок розбудови Палацу Яна Анджея Морштина XVII століття, перебудовувався багато разів впродовж чергових років. За часи ІІ Речі Посполитої палац був осідком Генерального штабу Війська Польського. Після придушення Варшавського повстання німці знищили Саксонський палац, вціліла лише Могила невідомого солдата із фрагментом колони.
IAR/М.К.