X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szef MSZ z wizytą w Nowym Jorku. Będzie przewodniczyć briefingowi RB ONZ

12.08.2019 17:34
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz we wtorek w Nowym Jorku będzie przewodniczyć briefingowi Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie międzynarodowego prawa humanitarnego; celem briefingu będzie analiza wyzwań i rozwoju prawa humanitarnego - poinformowała rzeczniczka MSZ Ewa Suwara. 
Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz na forum RB ONZ
Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz na forum RB ONZ Foto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

W związku z miesięcznym przewodnictwem Polski w RB ONZ szef MSZ 2 sierpnia wziął udział w Nowym Jorku w debacie na temat dzieci w konfliktach zbrojnych. - We wtorek 13 sierpnia minister Czaputowicz złoży wizytę w Nowym Jorku, gdzie będzie przewodniczyć briefingowi Rady Bezpieczeństwa ONZ, który będzie dotyczyć międzynarodowego prawa humanitarnego. Jest to wydarzenie, które odbędzie się w ramach przypadającego miesięcznego przewodnictwa Polski w RB ONZ - powiedziała Suwara. 

- Celem briefingu będzie analiza wyzwań, które dotyczą i wpływają na przestrzeganie i rozwój międzynarodowego praw humanitarnego, które należy do priorytetów polskiego członkostwa w RB ONZ w latach 2018-2019 - dodała. 

Rzeczniczka MSZ poinformowała, że we wtorkowej dyskusji w RB ONZ wezmą udział m.in. zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. prawnych Miguel de Serpa Soares, prezydent Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peter Maurer oraz - według informacji resortu dyplomacji - szef MSZ Niemiec Heiko Maas. 

Spotkanie Czaputowicz-Maas

Podczas wizyty w ONZ w Nowym Jorku planowane jest także - jak poinformowała Suwara - spotkanie Czaputowicza z Maasem. 

W związku z planami przewodnictwa polskiego w RB ONZ szef MSZ Jacek Czaputowicz weźmie jeszcze udział 20 sierpnia w debacie na temat sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oraz 22 sierpnia w spotkaniu dotyczącym praw osób należących do mniejszości religijnych. 

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia 2018 r. i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. Polska sprawowała już miesięczne rotacyjne przewodnictwo w maju ubiegłego roku, a po raz drugi obejmie je 1 sierpnia. 

RB ONZ jest jednym z sześciu głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych i odpowiada przede wszystkim za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwo na świecie. RB ONZ, podobnie jak Zgromadzenie Ogólne może nakładać sankcje na państwa członkowskie. W jej skład wchodzi pięciu stałych członków: USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania oraz dziewięciu niestałych członków wybieranych na dwuletnie kadencje, zgodnie z kluczem regionalnym (5 państw z Afryki i Azji, 2 z Ameryki Łacińskiej, 2 z Europy Zachodniej i 1 z Europy Wschodniej). 

Polska zasiada w RB ONZ po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później kolejno w 1960 r. (kadencja dzielona z Turcją), w latach 1970-71 i 1982-83 oraz 1996-97. 

PAP/IAR/dad