X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Poważne wzmocnienie ukraińskiej armii. Kupią kolejne Javeliny od USA

02.10.2019 09:41
Stany Zjednoczone sprzedadzą Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin. Za sto pięćdziesiąt rakiet władze w Kijowie zapłacą 39 milionów dolarów.
Audio
  • Stany Zjednoczone sprzedają Ukrainie Javeliny. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Amerykański żołnierz strzela z wyrzutni Javelin
Amerykański żołnierz strzela z wyrzutni Javelin Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Ręczne pociski kierowane Javelin produkują wspólnie koncerny Lockheed Martin i Raytheon. Rakiety mają zasięg przekraczający 4 i pół kilometra, do obsługi wyrzutni wystarczy dwóch żołnierzy. Pociski mają dwie głowice, dzięki czemu są skuteczne także przeciwko czołgom z pancerzem reaktywnym. Jedną z ich zalet jest mobilność. Rakieta jest zdalnie naprowadzana, dzięki czemu żołnierze mogą się przemieszczać natychmiast po jej odpaleniu.

Zakup przez Ukrainę stu pięćdziesięciu Javelinów i dwóch dodatkowych wyrzutni zaaprobował Departament Stanu. Na transakcję musi jeszcze zgodzić się Kongres, ale jest mało prawdopodobne, by ją zakwestionował.

W ubiegłym roku Ukraina kupiła od Stanów Zjednoczonych 200 pocisków Javelin i 37 wyrzutni. Niezależnie od tych zakupów amerykański parlament zaaprobował pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 250 milionów dolarów w związku z agresją ze strony Rosji. Ponad 200 milionów z tej kwoty zostanie przeznaczone na sprzęt, w tym karabiny snajperskie, wyrzutnie granatów oraz radary.

IAR/PAP/dad