Pułkownik podkreślił, że celem polskich lekarzy jest zrobienie tego, w czym kilkanaście lat temu pomagali nam Amerykanie. Gdy nasi żołnierze wracali z pierwszych misji bojowych w Iraku i Afganistanie, zaczął narastać problem stresu bojowego i związanych z nim problemów zdrowotnych. Eksperci z WIM chcą się podzielić doświadczeniem z tego zakresu i przekazać Ukraińcom, jak tworzyć kompleksowy system opieki nad weteranami.
Szef Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii dodał, że WIM współpracuje z ukraińskimi lekarzami od kilku lat. Polscy eksperci zauważyli, że u naszych sąsiadów są dobre kliniki, które wspierają żołnierzy z traumą wojenną, ale brakuje systemowego podejścia do tych kwestii. Dlatego od przyszłego roku ruszą szkolenia dla wybranych ukraińskich lekarzy i pracowników akademickich. Dziesięć osób zostanie przeszkolonych w Polsce, a potem będą swoją wiedzę przekazywać na Ukrainie.
Mamy nadzieję, że jeśli się podzielimy naszymi doświadczeniami z Ukraińcami, to szybko stworzą u siebie system wsparcia weteranów. A u nich jest to realny problem, bo mają wojnę na terenie swojego kraju - powiedział pułkownik Radosław Tworus.
Do udziału w szkoleniach strona ukraińska wytypowała kilka szpitali. Wojskowy Instytut Medyczny wybrał między innymi Rówieński Obwodowy Szpital Weteranów Wojny. Trafiają do niego żołnierze z całej Ukrainy.
Projekt szkolenia ukraińskich lekarzy nadzoruje MON, a środki na jego finansowanie przekaże MSW, w ramach projektów pomocowych.
IAR/dad