Redakcja Polska

Przyjęto krytyczną rezolucję ws. szczytu UE. Szymański: to dowód, że ustalenia są dobre dla Polski

17.12.2020 12:41
Parlament Europejski przyjął krytyczną rezolucję dotyczącą ustaleń zeszłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej w sprawie unijnego budżetu. Zdaniem ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, to kolejny dowód na to, że uzgodnienia szczytu są dobre dla bezpieczeństwa prawnego i budżetowego Polski.
Mateusz Morawiecki i  Konrad Szymański w Brukseli
Mateusz Morawiecki i Konrad Szymański w BrukseliFot: Krystian Maj/KPRM

Rezolucję przygotowały frakcje Europejskiej Partii Ludowej, socjalistów, Odnowić Europę i Zielonych. Niewiążący dokument został przyjęty 496 głosami za, przy 134 przeciw i 65 wstrzymujących się.

Zgodnie z przyjętą rezolucją, "konkluzje Rady Europejskiej z 11 grudnia, w których stwierdza się, że Komisja Europejska nie powinna stosować mechanizmu ochrony praworządności do czasu podjęcia przez Trybunał Sprawiedliwości UE decyzji o ewentualnym unieważnieniu tego instrumentu, są „zbędne”".

"W porozumieniu między PE i Radą wyraźnie stwierdzono, że będzie on (mechanizm warunkowości - przyp.red.) stosowany od 1 stycznia. Zgodnie z traktatami UE Rada Europejska "nie wykonuje funkcji ustawodawczych". Posłowie uważają zatem, że "żadna deklaracja polityczna Rady Europejskiej nie może być uznana za interpretację prawa". Komisja jest "całkowicie niezależna", a konkluzje Rady "nie mogą być wiążące dla Komisji w stosowaniu aktów prawnych" - czytamy w komunikacie PE po głosowaniu.

Niepotrzebne opóźnienie

Europarlament wyraża też "głębokie ubolewanie, że wymóg jednomyślności w Radzie niepotrzebnie opóźnił przyjęcie m.in. decyzji w sprawie WRF (Wieloletnich Ram Finansowych - przyp.red.) i zasobów własnych".

Szymański komentując projekt rezolucji przed głosowanie stwierdził, że PE jest niezadowolony z wyników ustaleń na szczycie z 10-11 grudnia.

- Słusznie, biorąc pod uwagę, że to głównie PE chciał pod pretekstem praworządności szantażować państwa według politycznego uznania. To kolejny dowód na to, że nasze uzgodnienia są dobre dla bezpieczeństwa prawnego i budżetowego Polski. Rozporządzenie będzie stosowane przez Komisję Europejską, nie Parlament Europejski - powiedział Szymański.

PE zatwierdził w środę w głosowaniach pakiet unijnego budżetu na lata 2021-2027. W ubiegłym tygodniu na szczycie UE przywódcy osiągnęli polityczny kompromis w sprawie unijnego budżetu. Zgoda PE była wymagana, aby wszedł on w życie.


PAP/dad

Ukraińcy wskazują Polskę jako jeden z priorytetów polityki swego kraju

16.12.2020 15:00
Ukraińskie społeczeństwo uważa Polskę za jeden z priorytetów ukraińskiej polityki zagranicznej. Nasz kraj jako ważny kierunek polityki wskazuje niemal 9 na 10 Ukraińców. Również polski prezydent znalazł się w ścisłej czołówce pod względem zaufania którym Ukraińcy darzą światowych liderów.

Niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna potwierdza wznowienie prac przy Nord Streamie 2

17.12.2020 10:05
Na pytanie Polskiej Agencji Prasowej czy rzeczywiście w ubiegłym tygodniu wznowiono prace przy budowie gazociągu Nord Stream 2 niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) odpowiedziała: "Tak, są prowadzone prace przy Nord Streamie 2".