Redakcja Polska

Kirgistan: Sadyr Dżaparow zdecydowanie wygrywa wybory prezydenckie

11.01.2021 10:15
Razem z wyborami prezydenckimi przeprowadzono referendum konsultacyjne, dotyczące przyszłego ustroju państwa. Ponad 80 procent głosujących opowiedziało się za zwiększeniem władzy prezydenta kosztem parlamentu
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneNaika Lieva/flickr.com

Sadyr Dżaparow wygrał przyspieszone wybory prezydenckie w Kirgistanie. Liczenie głosów trwa, ale tamtejsza Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że zdobył on poparcie około 80 procent wyborców.

Razem z wyborami prezydenckimi przeprowadzono referendum konsultacyjne, dotyczące przyszłego ustroju państwa. Ponad 80 procent głosujących opowiedziało się za zwiększeniem władzy prezydenta kosztem parlamentu. 

Prezydent-elekt Kirgistanu doszedł do władzy na fali wydarzeń z października, kiedy mieszkańcy kraju sprzeciwili się wynikowi wyborów parlamentarnych, które uznali za sfałszowane. Pod naciskiem protestującego społeczeństwa ustąpił premier, odwołano wyniki wyborów i wypuszczono z więzienia Sadyra Dżaparowa, którego parlament wybrał na szefa rządu. Gdy w wyniku ostatnich protestów ze stanowiska ustąpił również prezydent Kirgistanu, Dżaparow przejął jego obowiązki do czasu nowych wyborów. 

W wyścigu do prezydenckiego fotela 52-letni Sadyr Dżaparow pokonał 16 kontrkandydatów. Podczas kampanii zapowiadał między innymi zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia i rozwijanie bliskich stosunków z Rosją, która utrzymuje w Kirgistanie bazę lotnictwa wojskowego i przyjmuje tysiące kirgiskich imigrantów zarobkowych.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Kirgistan