X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Brytyjski poseł: przez Nord Stream 2 Niemcy narażają sojuszników z NATO

13.01.2021 12:11
Poprzez projekt Nord Stream 2 Niemcy narażają sojuszników z NATO na zagrożenie ze strony Rosji. Londyn powinien wykazać się odwagą i nałożyć sankcje na projekt - uważa Daniel Kawczyński, brytyjski poseł polskiego pochodzenia.
Daniel Kawczyński
Daniel KawczyńskiWESTMONSTER/YOUTUBE

Zdaniem polityka Wielka Brytania w erze po Brexicie może wykazać się prawdziwym przywództwem na kontynencie europejskim. W opinii Kawczyńskiego mogą temu służyć wspieranie inicjatywy Trójmorza oraz nakładanie sankcji na rurociąg Nord Stream 2. - Teraz, gdy nie jesteśmy już skrępowani członkostwem w Unii Europejskiej, powinniśmy pójść śladem naszych amerykańskich przyjaciół i nałożyć sankcje na każdą zaangażowaną spółkę - mówił Kawczyński w Izbie Gmin. Dodał, że ta kontrowersyjna inwestycja stanowi poważny problem dla wielu polityków Trójmorza.

W ocenie Kawczyńskiego, realizowany przez Gazprom projekt niesie ze sobą szereg zagrożeń dla członków NATO. - Ten podmorski gazociąg, który Niemcy budują bezpośrednio do Rosji, omijając wszystkie sieci gazowe i naftowe przebiegające przez terytoria naszych partnerów z NATO, jest niezwykle niebezpieczny - mówił. W opinii Kawczyńskiego może to doprowadzić do narażenia wielu państw na dodatkową presję Moskwy oraz szantaż energetyczny - będący narzędziem "z którego Rosjanie skutecznie korzystali w przeszłości".

Poseł polskiego pochodzenia zaapelował do brytyjskiego rządu o podjęcie stanowczych działań, za ich przykład podając sankcje Stanów Zjednoczonych, które doprowadziły do wstrzymania budowy. Kawczyński wezwał gabinet do wykazania się "taką samą odwagą i determinacją" jak Amerykanie, którzy "rzucają Niemcom wyzwanie". Chodzi o to, aby przez realizację tego "wysoce ryzykownego projektu dla przyszłego bezpieczeństwa naszego kontynentu" przestali oni zagrażać także innym członkom NATO.

Bulwersujące decyzje niemieckich polityków

W ubiegłym tygodniu krajowy parlament Meklemburgii-Pomorza Przedniego otworzył drogę do utworzenia będącej krajową własnością fundacji, która nie tylko wspierałaby projekty służące ochronie środowiska, przyrody i klimatu, ale zajmowałaby się również działalnością gospodarczą, w tym zakupywaniem elementów konstrukcyjnych i maszyn niezbędnych do ukończenia Nord Stream 2. Miałby to być sposób na obejście sankcji, zarządzonych przez USA wobec firm uczestniczących w budowie tego gazociągu.

Pod koniec 2019 rok, wobec groźby sankcji USA, szwajcarska firma Allseas wycofała z Bałtyku oba swe statki do układania rurociągów. Rosja zapowiedziała ukończenie gazociągu własnymi siłami.

Poza rosyjskim Gazpromem w finansowaniu budowy Nord Stream 2 uczestniczy pięć zachodnich spółek energetycznych - niemieckie Uniper i Wintershall DEA, austriacka OMV, francuska Engie i Royal Dutch Shell.


PAP/energetyka24.pl/dad