X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Aresztowanie Nawalnego. Będzie pilna debata w Parlamencie Europejskim na temat Rosji

18.01.2021 13:27
Będzie pilna debata na temat Rosji w tym tygodniu na sesji Parlamentu Europejskiego po wczorajszym zatrzymaniu w Moskwie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że ma się ona odbyć we wtorek.
Audio
  • Moskiewski sąd rozpatruje wniosek o tymczasowe aresztowanie Aleksieja Nawalnego. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został w niedzielę zatrzymany w Moskwie na lotnisku Szeremietiewo [POSŁUCHAJ]
Aleksiej Nawalny tuż przed aresztowaniem
Aleksiej Nawalny tuż przed aresztowaniemPAP/EPA/KIRA YARMYSH

Oficjalnie ma o tym poinformować przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli, który po 17.00 otworzy 4-dniową sesję plenarną w Brukseli. Program sesji został uzgodniony pod koniec ubiegłego tygodnia, ale można ją jeszcze zmienić, jeśli będzie wola większości. A 5 grup politycznych już zapowiedziało, że chce debaty. Są to chadecy, socjaliści, liberałowie, zieloni oraz europejscy konserwatyści. Te frakcje chcą również głosować rezolucję w tej sprawie. Przeciwni, co nie jest zaskoczeniem, są dwie grupy - eurosceptycy i komuniści, którzy w przeszłości również byli przeciwko dyskusjom na temat Rosji i krytycznym rezolucjom.

Niemcy wzywają Rosję

Do natychmiastowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego wezwał Moskwę minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Zdaniem szefa niemieckiego MSZ zatrzymanie opozycjonisty jest "niezrozumiałe".

Zdaniem Heiko Maasa lider antykremlowskiej opozycji podjął "świadomą decyzję powrotu do Rosji, którą uważa za swoją osobistą i polityczną ojczyznę, wobec czego jego zatrzymanie jest całkowicie niezrozumiałe". Szef niemieckiej dyplomacji wezwał rosyjskie władze do niezwłocznego wypuszczenia Aleksieja Nawalnego na wolność i podjęcia rzetelnego śledztwa w sprawie zamachu na jego życie.

"Rosja jest zobowiązana do przestrzegania wiążących zasad praworządności i ochrony praw obywatelskich. Zasady te muszą znaleźć zastosowane także wobec Aleksieja Nawalnego" - żąda Heiko Maas w swoim oświadczeniu.

Londyn zajmuje stanowisko

Londyn również wezwał Moskwę do natychmiastowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego. W krótkim oświadczeniu brytyjskie MSZ wyraża oburzenie aresztowaniem opozycjonisty.

"To oburzające, że Aleksiej Nawalny, ofiara okropnej zbrodni, został zatrzymany przez rosyjskie władze" - czytamy w oświadczeniu szefa dyplomacji. Opozycjonista "musi być uwolniony natychmiast " - apeluje Dominic Raab. I dodaje: "zamiast nękać pana Nawalnego, Rosja powinna wytłumaczyć, w jaki sposób mogło dojść do użycia broni chemicznej na jej terytorium".

W niedzielę rosyjscy funkcjonariusze zatrzymali opozycjonistę na moskiewskim lotnisku Szeremetiewo po jego powrocie z Niemiec, gdzie przez kilka miesięcy przechodził rehabilitację po próbie otrucia go nowiczokiem. Według ustaleń dziennikarzy, współpracowników Nawalnego oraz kilku niezależnych od siebie zachodnich instytucji wszystkie ślady zbrodni prowadzą do Rosji.