Redakcja Polska

Niemieckie media: rząd Olafa Scholza blokuje dostawę Marderów na Ukrainę

23.05.2022 14:41
Niemcy blokują dostawę swoich bojowych wozów piechoty na Ukrainę. Według mediów, rząd Olafa Scholza od tygodni mógłby dostarczyć władzom w Kijowie pojazdy typu Marder, choć nadal temu zaperzecza. Opozycja jest oburzona.
Audio
  • Niemieckie media: rząd Scholza blokuje dostawę Marderów na Ukrainę. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)
Niemieckie gąsienicowe bojowe wozy piechoty Marader.
Niemieckie gąsienicowe bojowe wozy piechoty "Marader". Archiwum PAP/EPA/TIMM SCHAMBERGER

Z poufnego dokumentu, do którego dotarł między innymi dziennik "Bild", wynika, że Berlin od tygodni świadomie wstrzymuje dostawę 32 Marderów na Ukrainę. "Gdyby rząd Olafa Scholza zgodził się w marcu na prośby Kijowa i koncernu zbrojeniowego Rheinmetall, pojazdy byłyby już dawno były na Ukrainie" - czytamy w gazecie. "Bild" wskazuje, że wniosek firmy z siedzibą w Duesseldorfie blokowany jest głównie przez Federalną Radę Bezpieczeństwa. Podlegający Urzędowi Kanclerskiemu organ od ponad miesiąca się do niego nie odnosi.

Niemiecka chadecja nie kryje swojego oburzenia. - Coraz bardziej można odnieść wrażenie, że Olaf Scholz nie chce, aby Ukraina tę wojnę wygrała - powiedział poseł CDU Roderich Kiesewetter.

- Ta postawa jest dla nas wysoce problematyczna, bo po jego głośnych deklaracjach opozycja zapewniła mu wsparcie - dodał poseł.


IAR/dad