Redakcja Polska

NATO o naruszeniu przez Rosję przestrzeni Polski: gotowi bronić wszystkich sojuszników

25.03.2024 10:53
NATO gotowe bronić wszystkich sojuszników - to komentarz kwatery głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego do naruszenia przez rosyjską rakietę polskiej przestrzeni powietrznej. W krótkim oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu napisano, że Sojusz cały czas monitoruje sytuację i dostosowuje do niej swoje reakcje.
Rosyjska rakieta znów naruszyła polską przestrzeń powietrzną
Rosyjska rakieta znów naruszyła polską przestrzeń powietrznąvblinov/ Shutterstock

Kwatera główna przypomniała, że w odpowiedzi na wojnę rozpętaną przez Rosję na Ukrainie, NATO znacząco wzmocniło już swoją obecność na wschodniej flance, włączając w to odrzutowce Sojuszu, które mają bronić polskiego nieba.

W oświadczeniu są też słowa potępienia ostatnich ataków Rosji na ukraińską ludność cywilną, miasta i miasteczka, w tym te znajdujące się w pobliżu terytorium NATO.

Rosyjska rakieta nad Polską

Wczoraj nad ranem rosyjska rakieta przez 39 sekund leciała nad Polską, po czym wyleciała na Ukrainę. Polskie i sojusznicze służby dowodzenia z wyprzedzeniem wiedziały o zagrożeniu rosyjskim atakiem terenów na pograniczu ukraińsko-polskim. Rakieta była pod stałą obserwacją obrony lotniczej.

Polska podniosła gotowość bojową w nocy, gdy Rosjanie poderwali bombowce zdolne do przewożenia rakiet dalekiego zasięgu.