Redakcja Polska

Polska przekaże myśliwce MiG-29 Ukrainie. Mateusz Morawiecki podał przybliżony termin

14.03.2023 14:13
To może nastąpić w ciągu najbliższych 4-6 tygodni – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki pytany o przekazanie Ukrainie przez Polskę myśliwców MiG-29.
Polska wraz ze Słowacją zdecydowała się przekazać Ukrainie myśliwce MiG-29
Polska wraz ze Słowacją zdecydowała się przekazać Ukrainie myśliwce MiG-29Konwicki Marcin/Shutterstock

Pytany na konferencji rasowej o deklarację prezydenta Andrzeja Dudy ws myśliwców MiG-29, premier powiedział, że "to może nastąpić w ciągu najbliższych czterech-sześciu tygodni".

Gotowość do przekazania Ukrainie tych samolotów prezydent Duda zadeklarował w ubiegłą środę w wywiadzie dla CNN. "Jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty, i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć" – powiedział prezydent.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot dodał dzień później, że "nie będzie to duża liczba", a Polska jest w tym przypadku gotowa działać w ramach szerszej międzynarodowej koalicji. Szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak zapewnił, że w kwestii samolotów MiG-29 "jest pełna spójność między prezydentem a rządem".

Na początku marca o możliwości odstąpienia Ukrainie tych myśliwców produkcji radzieckiej mówił minister obrony Słowacji Jaroslav Nad'.


IAR/PAP/dad