Redakcja Polska

"Zmiana traktatów unijnych byłaby ogromnym błędem". Szef MSZ dla "Berliner Zeitung"

09.12.2023 15:55
Minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk ocenia, że zmiana traktatów unijnych byłaby ogromnym błędem. Minister napisał w niemieckim dzienniku "Berliner Zeitung", że Unia Europejska bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje stabilizacji i współpracy, a reforma traktatowa temu przeciwdziała.
Audio
  • Niemcy: Szymon Szynkowski vel Sęk dla "Berliner Zeitung" o zmianach traktatów UE (IAR)
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękFot.: MSZ Źródło: Flickr/MFA Poland (Attribution-NonCommercial (CC BY-NC 2.0))

Szef dyplomacji zaznacza, że reforma traktatów prędzej czy później osłabi Wspólnotę. "Celem zmian traktatowych jest postępująca centralizacja Europy, co nie jest właściwą odpowiedzią na obecne wyzwania" - napisał na łamach stołecznej gazety Szymon Szynkowski vel Sęk dorzucając, że "większa doza zdrowego rozsądku" nakazywałaby kwestionować propozycje Brukseli.


Posłuchaj
00:53 12702024_1.mp3 Niemcy: Szymon Szynkowski vel Sęk dla "Berliner Zeitung" o zmianach traktatów UE (IAR)

 

Minister podkreślił, że zmiany traktatów unijnych mogłyby poskutkować przegłosowaniem Polski w najistotniejszych kwestiach dotyczących polityki migracyjnej i energetycznej. - Czy doprawdy chcemy ograniczać kompetencje krajów, które odpowiadają za bezpieczeństwo zewnętrznych granic? - pyta Szymon Szynkowski vel Sęk.

Zdaniem szefa MSZ, projekt Europy proponowany przez zwolenników federalizacji, odchodzący od zasady jednomyślności, jest ogromnym błędem.

"Eliminacja prawa weta spowodowałaby, że wyjazd dzieci z małżeństw mieszanych nie wymagałby zgody parlamentów narodowych" - dodał minister spraw zagranicznych.


IAR/dad