Redakcja Polska

Prezydent Ukrainy zaapelował na szczycie UE o rozpoczęcie rozmów akcesyjnych

14.12.2023 16:19
Prezydent Ukrainy zaapelował na szczycie Unii Europejskiej o rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z jego krajem. Wołodymyr Zełenski przemawiał do zebranych na szczycie w Brukseli przywódców unijnych państw za pomocą łączenia wideo. Rozwiązaniom na rzecz Ukrainy sprzeciwiają się Węgry.
Prezydent Ukrainy zaapelował na szczycie UE o rozpoczęcie rozmów akcesyjnych.
Prezydent Ukrainy zaapelował na szczycie UE o rozpoczęcie rozmów akcesyjnych.X/@ZelenskyyUa/sinonimas/Shutterstock

Prezydent Zełenski powiedział, że przez cały bieżący rok Rosja nie uzyskała znaczących sukcesów ani na froncie, ani w polityce międzynarodowej. Dodał, że - jeśli na szczycie Unii Europejskiej nie będą uchwalone ważne dla Ukrainy decyzje - to ten trend się odwróci i będzie to dla Putina prezent, który wywoła uśmiech zadowolenia na jego twarzy.

Posłuchaj
00:55 12711535_1.mp3 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do europejskich przywódców o zgodę na rozpoczęcie negocjacji członkowskich, ale w Unii brak jednomyślności w tej sprawie. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że jego kraj wykonał wszystkie zobowiązania pozwalające na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych. Mówił, że chodzi o jasne rekomendacje otrzymane w zeszłym roku. "Wszyscy wiecie, że dotrzymaliśmy zobowiązań" - stwierdził ukraiński prezydent w przemówieniu.

Węgry jako jedyne państwo Wspólnoty nie zgadzają się na decyzje, na które czekają Ukraińcy. Premier tego kraju Viktor Orban argumentował, że Kijów nie wywiązał się ze wszystkich zobowiązań pozwalających na rozpoczęcie rozmów o członkostwie.

IAR.dad