X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ukraina: Polski przedsiębiorca laureatem nagrody Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

14.12.2019 18:00
Ireneusz Derek, polski przedsiębiorca działający na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji, odebrał w piątek w ambasadzie RP w Kijowie nagrodę Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" za zasługi we wspieraniu kultury polskiej.
Uroczystość otwarcia filii firmy Plastics na Ukrainie
Uroczystość otwarcia filii firmy Plastics na UkrainieŹródło: youtube/Пластікс-Україна

Wyróżnienie wręczył mu składający wizytę na Ukrainie sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Adam Kwiatkowski, który pełni też funkcję członka prezydium rady Fundacji. - Moja wizyta na Ukrainie zaczyna się od podziękowań dla jednej z osób, która nie tylko tutaj, na Ukrainie, ale i w Mołdawii, Gruzji i właściwie wszędzie na wschód od Polski, poza tym, że zajmuje się działalnością gospodarczą i dba o rozwój swoich spółek, to wspiera wszystko, co polskie - oświadczył w trakcie uroczystości.

- Czasami jak dostajemy materiały z różnych naszych placówek dyplomatycznych, to ciężko jest znaleźć takie polskie miejsca w tych państwach, w których gdzieś tam w tle nie widać tej ręki i tej pomocy ze strony pana Ireneusza, i za to chciałem bardzo serdecznie podziękować - podkreślił Kwiatkowski.

Mikołaj Falkowski, prezes zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", ocenił, że pod względem wspierania działań realizowanych przez polską społeczność na Ukrainie Derek "nie ma sobie równych" w innych krajach. - Ireneusz Derek dostaje od Fundacji nagrodę za wielostronne wzmacnianie i upowszechnianie polskiej kultury, zarówno w sensie materialnym, dbałości o dziedzictwo, ale też za wiele innych działań, dokonanych wspólnie czy też zainspirowanych przez niego - powiedział.

- Ten wymiar krzewienia i promowania polskiej kultury to jest też ta biznesowa postawa społecznej odpowiedzialności, która wpisuje się również w niezwykłą polską kulturę miłosierdzia i dobroczynności. Jest to chociażby działalność Ireneusza Derka związana ze wspieraniem młodzieży i podopiecznych domów dziecka i placówek wychowawczych - zaznaczył Falkowski.

Wparcie polskiego dziedzictwa kulturowego

Sam Derek powiedział w rozmowie z polskimi dziennikarzami, że prowadzi wraz ze wspólnikiem Zbigniewem Tulwinem spółki w Polsce, na Ukrainie, w Gruzji i Mołdawii. - Oprócz tego, że dobrze robimy swoją robotę biznesową, to wypracowując zysk, przeznaczamy go na polskie dziedzictwo kulturowe i staramy się w ten sposób działać, tworzyć i odnawiać - powiedział.

- Ja widzę, jak to dziedzictwo znika, i boli mnie to, a chcę, by pozostało ono dla moich dzieci. To jest bardzo proste, tu nie ma nic nadzwyczajnego - oświadczył.

Pytany, jakie działania napawają go największą dumą, na pierwszym miejscu wymienił pomnik Jana Pawła II w Kiszyniowie, wydanie we współpracy z polskimi ambasadami w Gruzji, na Ukrainie i w Mołdawii książek poświęconych historii Polski w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości oraz powstanie Domu Polskiego w Kiszyniowie.

Szeroko zakrojona pomoc

Derek jest współwłaścicielem spółki Plastics, które jest dystrybutorem tworzyw dla reklamy, dekoracyjnego wykończenia wnętrz i elewacji, budownictwa i przemysłu opakowań. Firma zatrudnia blisko 250 pracowników.

Plastics-Ukraina współpracuje z ukraińskimi i polskimi fundacjami charytatywnym oraz organizacjami polskimi na Ukrainie, wspierając liczne projekty społeczne i kulturalne. Firma działa min. na rzecz poprawy stanu świątyń rzymskokatolickich, takich jak kościół św. Mikołaja w Kijowie, oraz sprawuje mecenat nad projektem rewitalizacji byłego obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego im. J. Piłsudskiego na górze Pip Iwan w Karpatach. Plastics uczestniczy też w odbudowie stałej ekspozycji Narodowego Muzeum Historyczno-Kulturowego "Forteca Kijowska", poświęconej Polakom - uczestnikom powstania styczniowego.

Minister Kwiatkowski przebywa na Ukrainie w związku z akcją wspierania Polaków na wschodzie, realizowaną pod patronatem pary prezydenckiej.

- Zawsze jest tak, że przed świętami Bożego Narodzenia trafiamy do naszych rodaków, by podzielić się z nimi opłatkiem, by być razem, przekazać im pozdrowienia, upominki i wyrazy wdzięczności, bo pan prezydent Andrzej Duda zawsze mówi, że to jest wprawdzie akcja pomocy, ale to jest (też) akcja wdzięczności za to, że oni tutaj przetrwali, że oni tę polskość podtrzymują - powiedział polskim dziennikarzom w Kijowie.


IAR/PAP/dad