X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Premier: TVP Wilno przyczyni się do dalszej poprawy relacji polsko-litewskich

17.09.2019 15:03
Kanał TVP Wilno przyczyni się do tego, że relacje polsko-litewskie będą jeszcze lepsze, kultura polska na Litwie będzie kwitła, a wspólną walkę o interesy obu krajów wzmocni dobry polsko-litewski przekaz - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • W Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się gala inaugurująca nowy kanał telewizyjny - TVP Wilno. Wziął w niej udział premier Mateusz Morawiecki. Materiał Kamila Zalewskiego
Premier RP Mateusz Morawiecki i prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski  wzięli udział w uroczystej inauguracji kanału TVP Wilno.
Premier RP Mateusz Morawiecki i prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski wzięli udział w uroczystej inauguracji kanału TVP Wilno.Fot.:PAP/Leszek Szymański

Premier podkreślił we wtorek w Wilnie podczas uroczystej inauguracji TVP Wilno, że data inauguracji stacji jest symboliczna. "17 września 80 lat temu stało się coś bardzo tragicznego, Polska utraciła wtedy już ostatecznie swoją niepodległość po ataku niemieckim i potem sowieckim" - wskazał.

Szef polskiego rządu dziękował premierowi Litwy Sauliusowi Skvernelisowi. - Mamy bardzo zbieżne interesy i podobne patrzenie z uwzględnieniem naszych wzajemnych wrażliwości - podkreślił.

- I dziękuję dlatego również, że, jak wiadomo, nasi sąsiedzi, a w szczególności jeden sąsiad (tj. Rosja - PAP) prowadzi czasami politykę dezinformacji i ten kanał TVP Wilno ma na celu również prostowanie, pokazywanie prawdy w jej różnych odsłonach, polskiej, litewskiej, ale właśnie prawdy - mówił Morawiecki.

Premier dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania TVP Wilno. - Chciałem bardzo serdecznie podziękować za to, że Polacy mieszkający na Litwie będą mieli wreszcie kanał TVP Wilno, będą mieli możliwość oglądania telewizji polskiej, po polsku i z perspektywą polską, polsko-litewską jednocześnie, bo przecież te perspektywy się nawzajem uzupełniają - podkreślił Morawiecki.

Premier dziękował szefowi KPRM Michałowi Dworczykowi "za jego wieloletnie wysiłki" oraz wyraził wdzięczność wobec wiceministra MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka, który "jest na pewno dobrym duchem w relacjach polsko-litewskich i przyczynił się bardzo wyraźnie do tego, że ten kanał mógł powstać". Morawiecki skierował również podziękowania do ambasador RP na Litwie Urszuli Doroszewskiej oraz do władz telewizji polskiej, "bo to jest jasne, że bez nich ten kanał również by nie powstał".

- Wszystkim, którzy czekali na powstanie tego kanału, bardzo gorąco dziękuję za ich pracę, za ich wysiłki, za to, że wierzyli, że powstanie ten kanał telewizyjny tutaj, w Wilnie. I jestem przekonany, że on przyczyni się do tego, że relacje polsko-litewskie będą jeszcze lepsze, kultura polska na Litwie będzie kwitła, a wspólna walka o interesy Polski i Litwy, i w Brukseli, i w Waszyngtonie, i wszędzie indziej na świecie będzie wzmocniona dobrym polsko-litewskim przekazem - zaznaczył Morawiecki.

Jak informowało niedawno Centrum Informacji TVP, stacja TVP Wilno będzie nadawała na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego.

"W zrealizowanej w nowoczesnym, wirtualnym studiu produkcji, (zrealizowanej) przez młody zespół redakcyjny złożony z Polaków mieszkających na Litwie, znajdą się najważniejsze informacje z Polski i Litwy oraz bliskie i ważne dla grupy docelowej wiadomości lokalne. Dziennikarze zajmą się także sprawami kultury i historii Polski oraz tematami ważnymi dla wspierania integracji Polaków na Litwie" - czytamy na stronie internetowej Centrum Informacji TVP. 

PAP/IAR/dad