X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Bank Białorusi wprowadził do obiegu monety upamiętniające Stanisława Moniuszkę

27.12.2019 11:25
Bank Narodowy Białorusi wprowadził do obiegu monety okolicznościowe upamiętniające Stanisława Moniuszkę. To swoiste podsumowanie obchodów jubileuszu 200-lecia urodzin polskiego kompozytora.
Audio
  • Bank Białorusi wprowadził do obiegu monety upamiętniające Stanisława Moniuszkę. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Portret Stanisława Moniuszki
Portret Stanisława MoniuszkiPolona.pl

Bank Narodowy Białorusi wypuścił dwie monety upamiętniające Stanisława Moniuszkę. Jedna o nominale 10 rubli, czyli równowartości 20 złotych, jest wykonana ze srebra. Druga wykonana ze stopu miedzi i niklu ma wartość 1 rubla, czyli 2 złotych. Na awersie monet widoczne jest godło Białorusi i obraz namalowany przez Napoleona Ordę, przedstawiający majątek Stanisława Moniuszki w Ubielu. Na rewersie monet widoczny jest portret kompozytora wraz z latami jego życia.

Stanisław Moniuszko jest bliski także Białorusinom. Urodził się w Ubielu pod Mińskiem. Przez pewien czas uczył się w obecnej białoruskiej stolicy. W Mińsku w 1852 roku odbyła się premiera opery Moniuszki "Sielanka" do libretta Wincentego Dunina-Marcinkiewicza. Jego tekst był napisany częściowo po polsku, a w części po białorusku.

W białoruskiej stolicy jest pomnik Stanisława Moniuszki i ulica nazwana jego imieniem . Zaś tablice pamiątkowe znajdują się na budynkach, w których kompozytor uczył się i mieszkał.

IAR/dad