X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Japoński polonista odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP

20.01.2020 17:34
Japoński polonista Tokimasa Sekiguchi otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu prezydenta odznaczenie wręczył mu go Ambasador Polski w Japonii. Uroczystość odbyła się podczas spotkania polskiego premiera z Polonią i przedstawicielami kultury, nauki i japońskiego biznesu w ambasadzie Polski w Tokio.
Audio
  • Japoński polonista odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP - przygotowała Dorota Hałasa (IAR)
Premier Mateusz Morawieck, ambasador RP w Japonii Paweł Milewski i tłumacz literatury polskiej, profesor Tokimasa Sekiguchi.
Premier Mateusz Morawieck, ambasador RP w Japonii Paweł Milewski i tłumacz literatury polskiej, profesor Tokimasa Sekiguchi.PAP/Leszek Szymański

Tokimasa Sekiguchi jest jednym z najwybitniejszych znawców i tłumaczy literatury polskiej w Japonii. Przełożył między innymi wszystkie listy Fryderyka Chopina, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza i "Treny" Jana Kochanowskiego.  - To jest nagroda dla Jana Kochanowskiego, dla Adama Mickiewicza, dla Bolesława Prusa, dla Zbigniewa Herberta za jego wiersze i dla Fryderyka Chopina. Gdyby nie oni, nie byłoby moich prac - powiedział po polsku profesor Sekiguchi.

Jak dodał, z dumą może powiedzieć, że listy Chopina i listy do niego, w całości, naukowo opracowane można czytać tylko w dwóch językach świata - po polsku i po japońsku. - Mam ogromny dług wdzięczności w stosunku do polskich przyjaciół, którzy mnie wychowywali i kształcili nie tylko jako polonistę, ale i jako obywatela. Składam to odznaczenie przed ich grobami - powiedział profesor.

Tokimasa Sekiguchi jest jednym z najwybitniejszych znawców i tłumaczy literatury polskiej w Japonii. Napisał po polsku „Eseje nie całkiem polskie”. Jest honorowym profesorem Tokijskiego Uniwersytetu Języków Obcych, na początku lat 90. był współzałożycielem polonistyki na tym uniwersytecie i jednym z pierwszych wykładowców języka polskiego. Od lat współorganizuje odbywające się co roku seminarium Forum Polska. Jest to jedyne prowadzone regularnie przez japońskich specjalistów spotkanie dotyczące Polski, co roku poświęcone innemu zagadnieniu, dotyczące historii i kultury naszego kraju. Profesor Sekiguchi studiowal literaturę francuską na Uniwersytecie Tokijskim. W latach 70-tych studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 80. był wykładowcą na japonistyce Uniwersytetu Warszawskiego.


IAR/dad