X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ukraina: uroczystości w Hucie Pieniackiej w 76. rocznicę zbrodni

23.02.2020 17:48
W Hucie Pieniackiej na Ukrainie odbyły się uroczystości związane z 76. rocznicą mordu na miejscowych Polakach. 28 lutego 1944 roku ukraińskie oddziały SS "Galizien" i UPA zamordowały około tysiąca Polaków. Polska wieś przestała istnieć. Przy krzyżu i tablicach z nazwiskami pomordowanych modliły się dziś m.in. rodziny ofiar i przedstawiciele polskich władz.
Audio
  • Ukraina: uroczystości w Hucie Pieniackiej. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Pomnik upamiętniający mord na Polakach dokonany 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej
Pomnik upamiętniający mord na Polakach dokonany 28 lutego 1944 roku w Hucie PieniackiejStowarzyszenie Huta Pieniacka

List od prezydenta Andrzeja Dudy przeczytał minister Adam Kwiatkowski. Prezydent zaznaczył, że zbrodnia w Hucie Pieniackiej jest porażającym świadectwem tego, co w istocie oznaczała ówczesna akcja antypolska, będąca niczym innym jak ludobójczą czystką etniczną. Prezydent podkreślił, że zbrodnia ta pozostaje nigdy niemilknącym ostrzeżeniem przed nienawiścią i przed zajadłym nacjonalizmem.

Andrzej Duda napisał w swoim liście, że historia nie musi dzielić Polaków i Ukraińców, jeśli tylko zostanie ona oceniona uczciwie i sprawiedliwie. W tym kontekście, jak zaznaczył, z satysfakcją odbiera ostatnie deklaracje najwyższych władz ukraińskich, które chciałby pojmować jako sygnał nadziei. Jak dodał, ufa w oczyszczającą moc prawdy.

Wśród zgromadzonych był obecny urodzony w Hucie Pieniackiej i cudem uratowany Franciszek Bąkowski. W rozmowie z dziennikarzami wspominał, że 28 lutego 1944 roku zginęła jego mama, ojciec, brat, wujek z żoną i trojgiem dzieci i stryj. On sam uciekł z bratem i sąsiadką z jej trojgiem dzieci do Majdanu Pieniackiego, gdzie mieszkała siostra jego matki.

Na tablicach pamięci w Hucie Pieniackiej widnieją nazwiska około 850 pomordowanych, jednak - zdaniem rodzin ofiar i historyków - może ich być o wiele więcej. Obecny na uroczystości wiceszef IPN Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że ma nadzieję, iż uda się dokonać ekshumacji i godnego pochówku polskich ofiar z Huty Pieniackiej. Jak podkreślił, Huta Pieniacka jest jednym z najważniejszych miejsc rzezi wołyńskiej, o które IPN wystąpił do strony ukraińskiej. Krzysztof Szwagrzyk zaznaczył, że IPN czeka na odpowiednie zgody i zezwolenia do prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. Jak dodał, wierzy, że tak się stanie i będziemy mogli w nieodległym czasie modlić się przy grobach pomordowanych w Hucie Pieniackiej.

W zeszłym roku ukraińskie władze zapowiedziały, że obowiązujący od 2017 roku zakaz ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na Ukrainie zostanie skasowany.

Szacuje się, że w rzezi wołyńskiej z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło ponad 100 tysięcy Polaków.

IAR/dad