X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Londyn: światowa premiera anglojęzycznego wydania "Listy Ładosia"

24.02.2020 10:02
W londyńskiej The Wiener Holocaust Library odbędzie się w poniedziałek światowa premiera anglojęzycznego wydania "Listy Ładosia". To opublikowany w grudniu wykaz ponad 3200 osób żydowskiego pochodzenia z całej Europy, którym w okresie II wojny światowej polscy dyplomaci wraz z organizacjami żydowskimi w Szwajcarii wystawili fałszywe paszporty latynoamerykańskie. Te dokumenty zwiększały ich szanse na przeżycie Holokaustu. Grupę nazwano od nazwiska ówczesnego polskiego ambasadora w Bernie - Aleksandra Ładosia.
Audio
  • W Londynie światowa premiera anglojęzycznego wydania "Listy Ładosia". Materiał Karola Darmorosa (IAR)
  • Anglojęzyczna wersja będzie zawierać uaktualnione dane dotyczące posiadaczy "paszportów życia" [posłuchaj]
Aleksander Ładoś, polski dyplomata, urzędnik konsularny, publicysta i polityk.
Aleksander Ładoś, polski dyplomata, urzędnik konsularny, publicysta i polityk.wikipedia.org/public domain

Anglojęzyczna wersja będzie zawierać uaktualnione dane dotyczące posiadaczy "paszportów życia". Polskie wydanie "Listy Ładosia" spotkało się z dużym odzewem i pozwoliło na ustalenie dotąd nieznanych losów około 50 osób.

Współautor publikacji Bartłomiej Zygmunt z Instytutu Pileckiego mówi, że jest ona skierowana przede wszystkim do zagranicznych środowisk badawczych i żydowskich. - Czasami te historie są trzymane w prywatnych domu jako historia rodzinna, która nie wychodzi poza obręb społeczności. Dzięki takiej publikacji jesteśmy w stanie takie osoby zaktywizować, jesteśmy w stanie czegoś się dowiedzieć, one też dostają tę informację. To publikacja bardzo ważna pod względem rodzinnych dla tych osób. Nawet ostatnio dostaliśmy informację, że ktoś znalazł swoją prababcię na liście - mówił w rozmowie z Polskim Radiem Bartłomiej Zygmunt. 

Po opublikowaniu polskiego wydania "Listy Ładosia" okazało się, że paszporty życia mieli też przodkowie członka brytyjskiej Izby Lordów Daniela Finkelsteina. Dziennikarz i publicysta "The Times" będzie obecny na dzisiejszym spotkaniu. Jak wyjaśniała współautorka "Listy Ładosia" Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego, lord Finkelstein jest potomkiem rodziny Wienerów. Jego matka Mirjam Wiener oraz członkowie jej rodziny znaleźli się w gronie posiadaczy fałszywych paszportów Paragwaju. - Całą historię rodziny Wienerów znaliśmy, ale nie wiedzieliśmy, że sam baron Finkelstein jest potomkiem tej rodziny. Oni dostali się do obozu w Bergen-Belsen, a stamtąd udało im się wydostać w ramach wymiany na Niemców internowanych na Zachodzie - tłumaczyła Monika Maniewska.

 The Wiener Holocaust Library

Miejsce londyńskiej premiery - The Wiener Holocaust Library to najstarsza na świecie instytucja zajmująca się badaniem Zagłady. Została założona przez Alfreda Wienera - ojca Mirjam Finkelstein.

Po londyńskiej premierze "Listy Ładosia" jej współautorzy udadzą się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaplanowano spotkania w Nowym Jorku i w Connecticut. W marcu autorzy publikacji odwiedzą Niemcy. Patronat nad publikacją "Listy Ładosia" objął Światowy Kongres Żydów. 

Badacze podkreślają, że wykaz ponad 3 tysięcy osób zawiera tylko część tych, którym próbowali pomóc polscy dyplomaci i ich żydowscy współpracownicy. Według różnych szacunków Grupa Ładosia wystawiła około 4-5 tysięcy dokumentów, a akcja paszportowa mogła objąć od 8 do 10 tysięcy osób. Liczbę ocalonych dzięki tej akcji ocenia się na 2-3 tysiące Żydów pochodzących z prawie wszystkich krajów okupowanej Europy, w większości z Polski, Holandii i Niemiec. Działania odbywały się za wiedzą i wsparciem polskiego rządu na uchodźstwie. Polacy udostępnili także organizacjom żydowskim szyfry dyplomatyczne, co umożliwiło im wysyłanie korespondencji z okrążonej przez nazistowskie Niemcy Szwajcarii między innymi do USA.

"Lista Ładosia" powstała w Instytucie Pileckiego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Żydowskim Instytutem Historycznym, Ambasadą RP w Bernie oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

IAR/dad/ks