Redakcja Polska

Chicago: lekarze z Polski rozmawiali z polskimi medykami oraz pacjentami z całego świata

30.04.2020 11:27
Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego przebywający z misją w Chicago rozmawiali z polskimi medykami oraz pacjentami z różnych części świata. W czasie wideokonferencji informowali rozmówców między innymi o doświadczeniach zdobytych podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. Misje polskich lekarzy wspierają medyków z innych krajów w walce z koronawirusem.
Audio
  • Chicago: polska misja odbyła wideokonferencję oraz rozmowę z Pentagonem. Materiał Piotra Orłowskiego (IAR)
Polscy lekarze w Chicago
Polscy lekarze w ChicagoTwitter/@PLinNATO

Organizator wideokonferencji, szef Związku Lekarzy Polskich w Chicago doktor Marek Rudnicki mówił, że polska misja medyczna została dobrze przyjęta przez amerykańskie władze. - Staram się wykorzystać tę wizytę do pokazania dobrych relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Społeczność międzynarodowa, zarówno polonijna, jak i polska, oczekuje informacji. Panuje niedosyt. Chciałbym, żeby ludzie zapoznali się ze sposobami komunikacji, aby taka konferencja nie była dla ludzi tajemnicą czy obawą - podkreślał.

Polscy medycy zwracali uwagę na to, że niektóre metody pomocy pacjentom z koronawirusem stosowane w Polsce są mało znane w Stanach Zjednoczonych. Ordynator Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, doktor Mirosław Czuczwar mówił między innymi o pozaustrojowym utlenowaniu krwi. - Stworzyliśmy system obejmujący pięć wiodących ośrodków zajmujących się stosowaniem tej metody, przeznaczonej tylko dla pacjentów z COVID-19 - zaznaczał.

Metoda zwana też sztucznym płucosercem polega na wypompowaniu krwi z dolnej połowy ciała osoby z ostrą niewydolnością oddechową do oksygenatora, po czym wpompowaniu jej z powrotem przez żyłę główną do krążenia systemowego.

Lekarze z polskiej misji medycznej połączyli się także z przedstawicielami Pentagonu.

IAR/dad