Redakcja Polska

Polacy wsparli wojskowy szpital w Kijowie w walce z COVID-19

09.06.2020 15:12
Polska Fundacja Solidarności Międzynarodowej przekazała we wtorek Głównemu Wojskowemu Szpitalowi Klinicznemu w Kijowie pomoc w ramach walki z COVID-19, obejmującą m.in. środki ochrony osobistej i sprzęt medyczny. Część wsparcia trafi do szpitali na froncie na wschodzie kraju.
Audio
  • Polska przekazała ukraińskiej armii zasoby do walki z koronawirusem. Kombinezony, maseczki ochronne, ale też sprzęt medyczny trafi do szpitali w których leczą się ukraińscy żołnierze. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR)
Konferencja nt. przekazania pomocy szpitalowi w Kijowie
Konferencja nt. przekazania pomocy szpitalowi w KijowieTwitter/ PLinUkraine/ @PLinUkraine

- Łączymy nie tylko solidarność w walce z koronawirusem, ale też solidarność z walczącą również w naszym imieniu Ukrainą - podkreślił prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej (FSM) Rafał Dzięciołowski. - W tym sensie to nie tylko jest kwestia pomocy, ale też kwestia spełnienia pewnej moralnej powinności, długu, który zaciągnęliśmy - dodał prezes.

Polska aktywnie uczestniczy w międzynarodowej pomocy dla Ukrainy na rzecz walki z koronawirusem - oświadczył ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki. Jak dodał, to szczególnie ważne, że część pomocy trafi na front. - Ukraińscy żołnierze, Ukraina, bronią nie tylko swojego terytorium, ale też Polski, więc to też nasi bohaterowie, nasi ranni, nasi chorzy - podkreślił dyplomata.

Szpital leczy żołnierzy walczących w Donbasie

Szpitalowi leczącemu m.in. żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy odnieśli rany w wyniku konfliktu w Donbasie na wschodzie kraju, przekazano np. 5 tys. maseczek ochronnych i 500 jednorazowych kombinezonów ochronnych, 100 pulsoksymetrów, resuscytatory, szafy medyczne. Jak zaznacza FSM, towary o wartości ok. 490 tys. hrywien (ok. 73 tys. zł) zakupiono za fundusze pochodzące z Programu "Polska Pomoc" MSZ RP.

Dyrektor Głównego Wojskowego Szpitala Klinicznego Anatolij Kazmirczuk zaznaczył, że przekazana pomoc trafi nie tylko do tej placówki, ale też m.in. do szpitali w strefie działań zbrojnych w Donbasie. - To ułatwi świadczenie pomocy i poprawi jej wyniki" - powiedział. "W obecnej chwili szpital otrzymuje wystarczające finansowanie, zarówno na środki dla lekarzy, jak i na środki ochronne, ale, jak wiadomo, to wszystko się zużywa, (...) dlatego ta pomoc od FSM znacznie zwiększy nasze możliwości - dodał.

Kolejna placówka z polską pomocą

To dziewiąty szpital, któremu przekazała wsparcie FSM na Ukrainie w ramach pomocy w walce z COVID-19. - Ufam, że sprostamy tym wyzwaniom i będziemy organizowali jeszcze szereg innych akcji o charakterze humanitarno-medycznym, w tym duży konwój pod egidą Ministerstwa Spraw Zagranicznych - dodał prezes Dzięciołowski, zaznaczając, że trwają w tej sprawie rozmowy. - Sądząc po reakcji obdarowanych, (...) ta pomoc jest realnie potrzebna i odpowiada na zapotrzebowanie konkretnych szpitali - powiedział.

Przedstawicielstwo FSM na Ukrainie wspiera szpitale w walce z COVID-19 w kilku regionach kraju: w obwodzie lwowskim, czernihowskim, rówieńskim, żytomierskim, winnickim i w Kijowie. Szpital w Kijowie to nie jedyna placówka medyczna lecząca weteranów, która otrzymała pomoc. Wsparcie przekazano też leczącym weteranów szpitalowi w Równem, klinice obwodowej w Winnicy i szpitalowi weteranów w Berdyczowie. Łączna wartość pomocy to około pół miliona złotych.


PAP/dad