Redakcja Polska

Białoruś: kwiaty na grobach żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej

10.06.2020 13:30
Ambasada Polski na Białorusi rozpoczęła objazd miejsc pamięci z okresu wojny polsko-bolszewickiej. We wtorek zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów na cmentarzach w Dokszycach i Głębokiem, gdzie znajdują się groby polskich żołnierzy.
Audio
  • Białoruś: kwiaty na grobach żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Uroczyste złożenie wieńca na grobie polskich żołnierzy
Uroczyste złożenie wieńca na grobie polskich żołnierzyPR/Włodzimierz Pac

Ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski powiedział Polskiemu Radiu, że w tym roku jest planowane odwiedzenie wszystkich cmentarzy, na których spoczywają żołnierze, którzy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a jest ich bardzo dużo. Dzisiejsze uroczystości miały symboliczny charakter. Były skromne ze względu na epidemię koronawirusa. - W Dokszycach i Głębokiem odbyły się uroczystości z udziałem miejscowych władz, biskupa witebskiego, miejscowego duchowieństwa i przede wszystkim przedstawicieli miejscowej ludności - powiedział ambasador Artur Michalski.

Ordynariusz diecezji witebskiej biskup Aleh Butkiewicz zwrócił uwagę na to, że to kolejna modlitwa za tych, którzy zginęli w obronie swojej Ojczyzny. - Dla nas to też zawsze znak wiary i odwagi. Bo to co kierowało ludźmi to - Bóg i Ojczyzna - powiedział biskup Aleh Butkiewicz.

W tym roku mija 100 lat od zakończenia walk i zawieszenia broni.