X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Służby specjalne: Polska przedstawiana jako zagrożenie dla Białorusi

17.09.2020 13:36
W białoruskiej i rosyjskiej propagandzie Polska jest przedstawiana jako kraj, który na zlecenie USA ingeruje w sprawy Białorusi i dąży do zagarnięcia części jej terytorium – podsumował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn analizę oficjalnych mediów Rosji i Białorusi.
Demonstracja poparcia dla Białorusi.
Demonstracja poparcia dla Białorusi.PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W opublikowanym na stronie rządu tekście Żaryn stwierdził, że "przekaz propagandowy Kremla i Mińska jest skierowany do polskojęzycznego, rosyjskojęzycznego, ale także angielskojęzycznego odbiorcy".

"Rosyjska propaganda od początku przedstawia Polskę jako kraj inspirujący protesty na Białorusi, zaś opozycję prezentuje jako inspirowaną i kontrolowaną z zewnątrz. Taki obraz promują również oficjalne przekazy z Kremla" – napisał rzecznik.

Podał przykłady tekstów, których autorzy sugerują, że ruchy wojsk NATO mogą być przygotowaniami do ataku na Białoruś, która może wtedy liczyć na pomoc Rosji; przedstawiają tez Polskę jako państwo, które dąży do zajęcia części terytorium Białorusi w ramach "zwrotu swojego dawnego dobytku". "W rosyjskich tekstach propagandowych rozpowszechniane są insynuacje, jakoby polski prezydent zapowiedział ingerencję na Białorusi. Sugeruje się, że Polska może dokonać interwencji w tym kraju" – zauważył rzecznik.

"Polska (...) wtrąca się w sprawy suwerennego państwa"

Jeden z portali, "trwale zaangażowany w szerzenie rosyjskiej propagandy", zamieścił tekst, według którego Polska godzi w suwerenność Białorusi, działając na zlecenie Stanów Zjednoczonych. Portal napisał, że Polska która sama ma problemy z demokracją i przestrzeganiem praw człowieka, "wtrąca się w sprawy suwerennego państwa Białoruś, bo musi dać Białorusinom niepodległość w ukraińskim wydaniu".

Inne teksty sugerują, że "polscy podżegacze wojenni" chcą siłą, wbrew woli społeczeństwa, przyciągnąć Białoruś do NATO.

Według autora analizy publikacje mają na celu stymulowanie antypolskich nastrojów na Białorusi, wywołania na Białorusi wrogości wobec Zachodu, wykazanie, że sytuacja na Białorusi jest inspirowana z zewnątrz, prezentowanie Polski na Białorusi jako kraju mającego wrogie zamiary oraz uzasadnianie prowadzonych przez reżim w Mińsku prób pacyfikacji środowisk opozycyjnych. Chodzi także o podważanie wiarygodności Polski i innych państw NATO, osłabianie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, przedstawienie jej jako kraju zagrażającego pokojowi w Europie, podsycanie nieufności Polaków wobec władz własnego kraju, oraz "wzbudzanie niepokoju w społeczeństwie polskim oraz nieufności wobec decydentów".


PAP/dad