X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ekshumacje na Westerplatte. Najprawdopodobniej podjęto szczątki mjr. Sucharskiego

16.03.2021 14:06
Na Westerplatte w Gdańsku ekshumowano szczątki należące najprawdopodobniej do majora Henryka Sucharskiego, komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej podczas obrony półwyspu w 1939 roku.
Audio
  • Doktor Karol Nawrocki powiedział, że ekshumacja ujawniła metalową, skorodowaną skrzynię, niezabezpieczoną przed działaniem warunków atmosferycznych (IAR)

Natomiast w miejscu, w którym spodziewano się podjąć szczątki kaprala Andrzeja Kowalczyka - natrafiono na trumnę, w której, jak wynika z pierwszych oględzin, znalazły się zmielone fragmenty szkieletu niemieckiego żołnierza.

O wstępnych wynikach porannych ekshumacji poinformował na specjalnej konferencji prasowej dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki. Jak poinformował, w ekshumacjach wzięli udział eksperci Muzeum, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej oraz genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Badacze spodziewali się odkrycia szczątków majora Henryka Sucharskiego, gdyż prochy oficera, zmarłego po wojnie w Neapolu, sprowadzono w 1971 roku na Westerplatte. Doktor Karol Nawrocki powiedział, że ekshumacja ujawniła metalową, skorodowaną skrzynię, niezabezpieczoną przed działaniem warunków atmosferycznych.

Skrzynia skrywająca - najpewniej - szczątki komendanta Westerplatte trafiła do gdańskiej Bazyliki świętej Brygidy. Odbyło się tam krótkie nabożeństwo. Skrzynia będzie spoczywać w świątyni do czasu zaplanowanego na 1 września 2022 roku państwowego pogrzebu westerplatczyków.

Podczas drugiej z porannych ekshumacji spodziewano się podjąć szczątki kaprala Andrzeja Kowalczyka. Odnaleziono jednak zbutwiałą trumnę z biało-czerwoną wstęgą i tabliczką z datami urodzenia i śmierci polskiego żołnierza. Podjęto też biały foliowy worek ze zmielonymi ludzkimi szczątkami - relacjonował dyrektor Karol Nawrocki.

Posłuchaj
00:19 10963104_3 (1).mp3 Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej mówił, że dzisiejsze odkrycie świadczy o tym, że na Westerplatte przez dziesiątki lat dochodziło do "historycznego kuriozum" (IAR)

 

Szczątki odnalezione w miejscu przypisanym pochówkowi kaprala Andrzeja Kowalczyka przebadają genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Teraz zespół Muzeum zakłada, że szczątki polskiego żołnierza pozostały na gdańskim cmentarzu na Srebrzysko, skąd miano je podjąć przed 1 września 1992 roku. Jeśli poszukiwania na tej nekropolii się nie powiodą to, jak tłumaczył Karol Nawrocki, należy założyć, że kapral Andrzej Kowalczyk leży w miejscu śmierci na Westerplatte.

Na historycznym półwyspie, bronionym przed niemieckim atakiem we wrześniu 1939 roku, powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Budowę nowej placówki poprzedzają badania archeologiczne. Cała inwestycja zakończy się w 2027 roku, natomiast 1 września 2022 roku ma odbyć się państwowy pogrzeb obrońców Westerplatte.

Do tej pory odnaleziono szczątki 9 osób, 5 z westerplatczyków udało się zidentyfikować. To kapral Bronisław Perucki, kapral Jan Gębura, starszy strzelec Władysław Okraszewski, legionista Józefa Kita oraz plutonowy Adolf Petzelt. Badacze spodziewają się znaleźć na półwyspie pochówki w sumie 16 żołnierzy.

IAR/dad