X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rosyjscy historycy niezależni pamiętają o zbrodni katyńskiej

13.04.2021 12:24
Rosyjscy historycy niezależni pamiętają o zbrodni katyńskiej i poszukują dokumentów, które pomogą w ustaleniu wszystkich okoliczności tej tragedii. Stowarzyszenie "Memoriał" wydało dotychczas dwie księgi pamięci poświęcone polskim oficerom pochowanym na cmentarzach w Katyniu i Miednoje. Jak dowiedziało się Polskie Radio, trwają prace nad trzecią księgą, która będzie poświęcona więźniom obozu w Starobielsku, których zamordowano w Charkowie.
Audio
  • W Rosji podejmowane są próby rewizji sowieckiej historii, w tym zbrodni katyńskiej. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
W rosyjskim Twerze w maju 2020 roku zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej
W rosyjskim Twerze w maju 2020 roku zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiejFacebook/Artem Vazhenkov

13 kwietnia jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na Polskich Cmentarzach Wojennych w Katyniu i Miednoje leżą kwiaty. Historyk Galina Andriejenko w rozmowie z Polskim Radiem zwraca uwagę na to, że początkiem zbrodni katyńskiej była napaść Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku. - Natomiast bezpośredni rozkaz zgładzenia polskich jeńców wojennych został podpisany 5 marca 1940 roku".
Badaczka stalinowskich zbrodni Natalia Lebiediewa z Rosyjskiej Akademii Nauk przypomina, że zbrodnia katyńska była od początku do końca przemyślanym i zaplanowanym działaniem sowieckich służb bezpieczeństwa. - Tych ludzi ze spętanymi rękami rzucano na kolana i strzelano im w tył głowy - mówi historyczka RAN.

Współcześnie władze Rosji próbują tuszować stalinowskie zbrodnie i wykorzystując organizacje pozarządowe dążą do rewizji dotychczasowych ustaleń, aby wybielić wizerunek Związku Sowieckiego.


Wiosną 1940 r. radzieckie NKWD zgładziło blisko 22 tys. obywateli polskich, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP) Wiosną 1940 r. radzieckie NKWD zgładziło blisko 22 tys. obywateli polskich, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP)

IAR/dad