Redakcja Polska

Nuklearna groźba Putina coraz realniejsza? Rosja ma szykować się do testu przy granicy z Ukrainą

05.10.2022 11:56
Rosja ma przygotowywać się do przeprowadzenia testu nuklearnego przy granicy z Ukrainą - donosi Biznes Alert, powołując się na brytyjski The Times. Stosowne ostrzeżenie w tej sprawie do swoich członków miało wystosować już NATO.
Rosyjski atomowy pociąg ma zmierzać w kierunku Ukrainy
Rosyjski atomowy pociąg ma zmierzać w kierunku Ukrainyshutterstock/Vovantarakan

Doniesienia bazują na obserwacjach trasy wojskowego pociągu, który należy do sił odpowiedzialnych za obsługę i wykorzystanie broni jądrowej i ma kierować się w stronę Ukrainy. 

"Gest ten ma być sygnałem gotowości i desperacji Rosji w kontekście eskalacji konfliktu z Ukrainą i sygnałem do państw NATO, że Putin nie żartuje w swojej wojennej retoryce" - czytamy. 

Eksperci cytowani przez gazetę wskazują, że do próby mogłoby dojść na Morzu Czarnym. Detonacja na lądzie w pobliżu granicy mogłaby się wiązać ze stratami również po rosyjskiej stronie. 

Atomowy blef?

Rosja jak zwykle wszystkiego się wypiera, a rzecznik Kremla zasłania się "nuklearną retoryką Zachodu".

Władimir Putin w swoim ostatnim wystąpieniu do narodu zapewniał, że gdy mówi o wykorzystaniu wszystkich środków do obrony Rosji, to nie blefuje. 

Nieopłacalny atak

Jak podała stacja CNN, administracja USA opracowuje odpowiedzi na szereg nuklearnych scenariuszy na Ukrainie, do których może posunąć się Rosja: od użycia taktycznej broni jądrowej, po atak na elektrownię atomową.

Generał Roman Polko na antenie Polskiego Radia 24 mówił, że "Putinowi w żaden sposób nie opłaca się użycie broni jądrowej". Jak tłumaczył, nie przyniesie to Putinowi militarnej korzyści, a w ten sposób zyskałby wrogów wśród państw, które dziś są neutralne czy nawet sympatyzują z Rosją. 

 

BiznesAlert/PolskieRadio24.pl/dad

Pentagon wskazał, jakich czołgów potrzebuje Ukraina. "Są najłatwiejsze do natychmiastowego dostarczenia"

05.10.2022 08:34
- Zgadzamy się, że Ukraińcy potrzebują czołgów i USA współpracują z sojusznikami (...), ale najłatwiejszymi do natychmiastowego dostarczenia i wykorzystania na polu walki są czołgi typu sowieckiego, których Ukraińcy już używają i - co ważniejsze - potrafią je naprawiać i mają do nich części zamienne - powiedziała zastępczyni asystenta amerykańskiego ministra obrony ds. Rosji i Ukrainy Laura Cooper. Zapewniła też, że USA jak dotąd nie dostrzegły żadnych sygnałów o przygotowaniach Rosji do użycia broni jądrowej.

ISW: znaczne postępy sił ukraińskich na południu; trwa kontrofensywa na wschodzie

05.10.2022 10:03
Siły ukraińskie wciąż osiągały we wtorek znaczne postępy w obwodzie chersońskim na południu kraju, a jednocześnie kontynuowały kontrofensywę w obwodach charkowskim i ługańskim na wschodzie – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Estońskie służby przejęły drony kupione w ramach zbiórki dla rosyjskiej armii i... przekazały je Ukrainie

05.10.2022 11:33
Estońskie służby bezpieczeństwa wewnętrznego (KAPO) poinformowały, że przejęły drony od mężczyzny, który kupił je za pieniądze ze zbiórki na pomoc rosyjskiej armii, a skonfiskowany sprzęt przekazały ukraińskiej armii.