Polskie Radio
Section05
Ukraina

Wojciech Konończuk: naruszono poczucie sprawiedliwości i godności Białorusinów

- Pomimo braku przywództwa protesty wybuchają, są spontaniczne, to już samo w sobie jest fenomenem. To nie jest tylko Mińsk, ale mniejsze miasta, nawet wsie, widać, że istotna część społeczeństwa się zbuntowała, wypowiadając posłuszeństwo władzy - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Białoruś Rosja Ukraina

"Partnerem dla Niemiec była i pozostaje Rosja". Cezary Gmyz o protestach na Białorusi

- Wszystko jest pochodną takiego myślenia o polityce zagranicznej. To, co się dzieje na Ukrainie, Białorusi, w państwach nadbałtyckich, pomiędzy Odrą a Berezyną, jest słabo znane Niemcom. Dla nich pierwszoplanowym partnerem była i pozostaje Rosja - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Niemcy Cezary Gmyz Białoruś Rosja Ukraina

Poseł KO: Polska powinna być rzecznikiem niezależności Białorusi

- Ukraina i Białoruś powinny być przedmiotem naszego najwyższego zainteresowania. To my powinniśmy być rzecznikiem spraw, które dotyczą niezależności Białorusi, a wcześniej - Ukrainy. To jest nasza właściwa postawa, której zabrakło przez ostatnie lata. Partnerstwo Wschodnie zostało w dużej części wygaszone, ten obszar polityki został pozostawiony samemu sobie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Borys, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Białoruś Ukraina Partnerstwo Wschodnie wybory na Białorusi

Objazd miejsc pamięci 1920 roku na ziemi stanisławowskiej

Przed zbliżającymi się uroczystościami stulecia wojny polsko-bolszewickiej konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz i konsul Rafał Kocot dokonali objazdu miejsc pamięci 1920 roku znajdujących się na terenie ziemi stanisławowskiej (obecnie obwód iwanofrankiwski). Sprawdzono stan cmentarzy i pomników w Rohatynie, Dytiatynie, Haliczu, Kołomyi i Niżniowie. Są tam pochówki poległych żołnierzy wojska polskiego i ukraińskiej armii z 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Stanisławów Polonia wojna polsko-bolszewicka 1920

Zamek w Podhorcach - jedna z najpiękniejszych rezydencji dawnych Kresów Rzeczypospolitej

Zamek w Podhorcach, zwany "Wersalem Podola", to jedna z najpiękniejszych rezydencji na Ukrainie i dawnych Kresach Rzeczypospolitej. Patrząc na współczesne zdjęcie budowli, widzimy jednak już tylko znikome ślady jej wspaniałej przeszłości. W 2008 roku Podhorce wpisano na listę World Monuments Watch jako jeden z najcenniejszych zabytków na świecie zagrożonych zniszczeniem.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina OSW Kresy

Unijne sankcje na Rosję. Czarnecki: pochodna konsensusu we Wspólnocie

- Kiedy Unia Europejska przedłuża sankcje wobec Rosji - a dzieje się tak co pół roku - zawsze jest jednomyślność krajów Wspólnoty - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. Gościem "Debaty Jedynki" był również Paweł Zalewski (KO).
Zobacz więcej na temat:  sankcje Rosja Ukraina Europa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje USA USA Marek Mądrzejewski Ryszard Czarnecki Paweł Zalewski ŚWIAT

Zawieszenie broni w Donbasie. Ekspert: upadnie, ale ma szanse utrzymać się przez miesiąc

- Nie wydaje mi się, żeby zawieszenie broni w Donbasie było przełomowe. To nierealne i nie sądzę, żeby ktokolwiek na to liczył. Upadnie jak każde poprzednie, ale ma szansę utrzymać się przez pewien czas - powiedział w Polskim Radiu 24 Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Armenia Azerbejdżan Białoruś konflikty międzynarodowe infografika Polskie Radio 24