Polskie Radio
Section05
Ukraina

Szef BBN: prezydent chce utrwalić wśród sojuszników wagę naszego regionu dla bezpieczeństwa Europy

W czwartek doszło do pierwszego spotkania prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy w ramach trójkąta lubelskiego. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział dziennikarzom, że do spotkania doszło pomimo trwającej pandemii, gdyż wszystkim stronom zależy na "przyspieszeniu" współpracy w ramach trzech państw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójkąt Lubelski Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Andrzej Duda Paweł Soloch BBN Litwa Ukraina dyplomacja NATO Białoruś polityka

UE przedłużyła o pół roku sankcje dyplomatyczne za rosyjską agresję na Ukrainie

Unijne sankcje dyplomatyczne za rosyjską agresję na Ukrainie zostały oficjalnie przedłużone o pół roku, czyli do połowy września. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że sfinalizowane zostały procedury w ramach procedury pisemnej i wczorajsza decyzja ambasadorów została zatwierdzona.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Europa sankcje Unii Europejskiej sankcje

Kolejki na granicach

Nawet jeśli jest to wschodnia granica Polski i wiąże się z kontrolą paszportową, to jej przekroczenie przez kierowcę osobówki wywołuje raczej pozytywne skojarzenia. W przypadku kierowców zawodowych nie wygląda to już tak kolorowo. Czy na granicy prowadzone są jakiekolwiek działania, aby spróbować zmniejszyć kolejki? Czy oczekujący na kontrolę kierowcy tranzytowi mogą liczyć na wsparcie służb? Dlaczego mimo rozwoju technologii nie da się uniknąć korków na granicy?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo kierowca kierowcy samochody samochód granica transport Rosja Białoruś Ukraina Czechy Słowacja Niemcy korki kolejka

Reformy na Ukrainie. Zaniewicz: jest jeszcze dużo do zrobienia

Szef Rady Europejskiej Charles Michel spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, aby porozmawiać m.in. o walce z korupcją na Ukrainie. - W tym momencie chodzi głównie o reformę wymiaru sprawiedliwości, który niestety blokuje działanie instytucji antykorupcyjnych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Zaniewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska koronawirus Magdalena Skajewska Rada Europejska Ukraina Wołodymyr Zełenski

Ukraina: część szczepionek na COVID-19 wyrzucona, bo uprawnieni do szczepień się nie stawili

Ukraińscy deputowani zarzucili w poniedziałek służbie zdrowia, że placówki medyczne wyrzuciły część niewykorzystanych szczepionek przeciwko COVID-19, gdyż lekarze nie przyszli w umówionych terminach, aby się zaszczepić. Na Ukrainie rozpoczęła się akcja szczepień na koronawirusa, a w ubiegłym tygodniu do kraju dotarło 500 tys. dawek szczepionki AstraZeneca wyprodukowanej w Indiach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina COVID-19 szczepienia szczepionka

Ukraina: obchody 77. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. "Niepodległa Polska nigdy nie zapomni"

Polacy ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej, przedstawiciele władz polskich, potomkowie zamordowanych Polaków wzięli udział w uroczystości 77. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. W tej wsi 28 lutego 1944 roku z rąk oddziałów ukraińskich nacjonalistów SS-Galizien oraz UPA zginęło około tysiąca osób. Modlitwie ekumenicznej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa Huta Pieniacka II wojna światowa UPA

Szef Rady Europejskiej z wizytą w Europie Wschodniej. Wśród zaplanowanych spotkań rozmowa z Zełeńskim

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczyna 4-dniową wizytę na Wschodzie. Pierwszym przystankiem jest Mołdawia, następnie Gruzja i Ukraina. Wśród zaplanowanych tematów rozmów jest walka z pandemią i przyszłość Partnerstwa Wschodniego, w skład którego wchodzą trzy kraje. Do Partnerstwa należą też Armenia, Azerbejdżan i Białoruś.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Europa Wschodnia Rada Europejska Ukraina

"Okaże się, czy ważniejsza jest solidarność europejska, czy projekty biznesowe". Ćwik o Nord Stream 2

- To, co mówi strona niemiecka, to nie jest dobry kierunek i prognostyk do budowania wspólnej przyszłości Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Ćwik, zastępca szefa kancelarii Prezydenta RP, komentując prace nad budową gazociągu na dnie Bałtyku. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA kancelaria prezydenta Ukraina Polityka zagraniczna Polski Nord Stream 2 Andrzej Duda energetyka gazociąg północny

Andrzej Duda rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydenci poruszyli tematy pandemii i bezpieczeństwa

"Prezydent Andrzej Duda telefonicznie rozmawiał z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Prezydenci omówili m.in. bezpieczeństwo energetyczne, sytuacja na wschodzie Ukrainy i kwestie sankcji na Nord Stream2" - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski COVID-19 Ukraina szczepionka szczepienia Nord Stream 2