Polskie Radio
Section05
Ukraina

Znaleziono ciało szefa Białoruskiego Domu w Kijowie. "Stary schemat: powieszony, ze śladami pobicia na twarzy"

Ciało szefa Domu Białoruskiego na Ukrainie Witala Szyszoua zostało znalezione w jednym z kijowskich parków w pobliżu jego domu. Jak informuje ukraińska policja, mężczyznę znaleziono powieszonego. Jurij Szczuczko z Białoruskiego Domu na Ukrainie mówi, że na twarzy Witala były ślady pobicia, a działacze byli ostrzegani, że na Ukrainę "przybywają osoby z sił specjalnych i innych jednostek Białorusi w celu ich fizycznej likwidacji".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna

"Trwamy w sprzeciwie wobec budowy Nord Stream 2". Oto deklaracja szefów Komisji Spraw Zagranicznych dziewięciu państw

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych parlamentów dziewięciu państw we wspólnym oświadczeniu wyrazili zaniepokojenie decyzją USA i Niemiec w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Jak zaznaczył we wpisie na Twitterze Marek Kuchciński, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, decyzja Waszyngtonu "pociąga za sobą wznowienie prac mających zakończyć budowę gazociągu". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Nord Stream 2 energetyka Litwa Estonia Ukraina Irlandia Wielka Brytania USA Łotwa

Ekspert: obcokrajowcy wypełniają braki na rynku pracy, by nasza gospodarka pozostała konkurencyjna

Polska staje się krajem coraz bardziej atrakcyjnym dla cudzoziemców. Ci legalnie pracujący stanowią już 5 proc. ogółu osób aktywnych zawodowo. Według szacunków, dzięki nim polskie PKB jest wyższe o 40-60 mld złotych. Jak mówił gość Programu 1 Polskiego Radia Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego - Polska staje się w coraz większym stopniu krajem imigranckim aniżeli emigranckim.
Zobacz więcej na temat:  rynek pracy obcokrajowcy Ukraina GOSPODARKA praca zatrudnienie

"Jego celem wsparcie rozwoju i bezpieczeństwa regionu". Mija rok od powstania Trójkąta Lubelskiego

W rok od powstania Trójkąt Lubelski stał się rozpoznawalnym formatem współpracy Polski, Litwy i Ukrainy. Jego celem jest wsparcie rozwoju i bezpieczeństwa regionu, przy nawiązaniu do wspólnego dziedzictwa historycznego trzech narodów - podkreśliło na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Europa POLSKA Litwa Ukraina Trójkąt Lubelski polityka Polityka zagraniczna Polski

"Uruchomienie projektu wiąże się z realizacją pewnych zobowiązań". Bartłomiej Sawicki o NS2

- W żaden sposób nie zostało nic przesądzone w kwestii uruchomienia tego gazociągu. Jeśli chodzi o budowę, to wszystko wskazuje, że te kilkanaście kilometrów, które zostało, będzie ukończone bez dodatkowych sankcji. Jednak w żaden sposób to nie oznacza, że gazociąg będzie uruchomiony - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki (BiznesAlert.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Białoruś USA Niemcy Nord Stream 2 Ukraina

Polska, Litwa i Ukraina odwołują się do wspólnego dziedzictwa

Polska, Litwa i Ukraina podpisały deklarację, która wprost nawiązuje do dziedzictwa I Rzeczypospolitej. - Ta deklaracje jest potwierdzeniem naszego wspólnego odwołania się do dziedzictwa - mówi wiceminister Marcin Przydacz. - To jest duża sprawa, jeśli chodzi o politykę zagraniczną w regionie - wtóruje mu poseł Paweł Kowal.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Ukraina POLSKA Białoruś Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Kresy

"Konsultowaliśmy się z Polską i Ukrainą". Departament Stanu USA o porozumieniu ws. Nord Stream 2

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w czwartek, że amerykańscy dyplomaci konsultowali się z Ukrainą i Polską w sprawie treści porozumienia z Niemcami, dotyczącego zakończenia sporu związanego z gazociągiem Nord Stream 2. Jak dodał, konsultacje te wpłynęły na część zapisów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stany Zjednoczone Ukraina USA Nord Stream 2 polityka polityka zagraniczna USA