Polskie Radio
Section05
Ukraina

Wizyta sekretarza obrony USA w rejonie Morza Śródziemnego. Eksperci oceniają działania Amerykanów

- Wizyta Lloyda Austina w państwach rejonu Morza Czarnego ma służyć temu, by lepiej zrozumieć sytuację i środowisko oraz to, jakie są oczekiwania tych państw w stosunku do USA - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mateusz Piotrowski. Gościem audycji był także Andrzej Talaga, który dodał, że wizyta sekretarza obrony USA ma "utrwalić relacje i pokazać, że Amerykanie nadal postrzegają te kraje jako ważne w swojej układance bezpieczeństwa w rejonie czarnomorskim".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Bliski Wschód wojsko Rumunia Gruzja Ukraina Andrzej Talaga USA NATO

10 lat temu zmarł Bohdan Osadczuk, sowietolog, badacz historii Europy Środkowo-Wschodniej

Bohdan Osadczuk był sowietologiem, badaczem historii Europy Środkowo-Wschodniej, członkiem Rady Kolegium Europy Wschodniej imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Przez lata współpracował z redaktorem paryskiej "Kultury" Jerzym Giedroyciem. W 2001 roku został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Zmarł w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Bohdan Osadczuk historia Polski

Jakóbik: Kreml wykorzystuje gaz do walki politycznej

- Obecnie mamy do czynienia z wykorzystywaniem przez Rosjan gazu do walki. Nawet niemiecki ambasador mówi, że Rosji grozi utrata wizerunku jeżeli wykorzysta obecny kryzys energetyczny do swoich celów, a na pewno tak będzie - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z binzesalert.pl. Gościem "Spojrzenia na wschód" był także Jan Piekło, były ambasador na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 gazociąg północny Gazprom pieniądze Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Doradca Merkel: Niemcy zadbały, by pozbawić Ukrainę szans na wstąpienie do UE i NATO

Wieloletni doradca ds. polityki zagranicznej niemieckiej kanclerz ujawnia kulisty działań dyplomacji RFN. – Angela Merkel zawsze pamiętała o tym, co byłoby akceptowalne dla Rosji; zadbała, by Ukraina nie miała perspektyw na wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO – zdradził w wywiadzie dla „Der Spiegel” Christoph Heusgen, jeden z najbardziej wpływowych doradców rządzącej przez 16 lat Niemcami kanclerz.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Ukraina Angela Merkel NATO Unia Europejska

Bezpieczeństwo i handel. Rusza szczyt Ukraina-UE w Kijowie

We wtorek w Kijowie odbędzie się szczyt Ukraina - Unia Europejska. Wezmą w nim udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, Charles Michel i Ursula von der Leyen. Tematem rozmów ma być współpraca w ramach umowy o stowarzyszeniu, ale też kwestie bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Unia Europejska polityka Wołodymyr Zełenski Ursula von der Leyen

Kolejne sankcje wobec Rosji. MSZ: Polska nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu

"Polska konsekwentnie popiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz potwierdza zobowiązanie do nieuznania nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską" - napisano w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wydano je po przyjęciu przez Radę Unii Europejskiej kolejnych sankcji wobec Rosji za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Rosja sankcje Ukraina sankcje Unii Europejskiej Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ