Polskie Radio
Section05
Ukraina

NASZ NEWS Projekt wniosków na szczyt UE. W przyszłym tygodniu początek negocjacji członkowskich z Ukrainą?

Decyzja o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Ukrainą wpisana do projektu wniosków na szczyt Unii Europejskiej, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Brukseli. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała najnowszą wersją dokumentu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023

Projekt pomocy dla Ukrainy bez większości w Senacie USA. Biały Dom alarmuje: cena wojny Putina będzie znacznie wyższa

- Jeśli USA pozostawią Ukrainę teraz bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa - oświadczył w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jego zdaniem Putin stawia na to, że Kongres USA powstrzyma się od uchwalenia nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina USA Kongres USA

Senat USA zablokował pakiet pomocy dla Kijowa. Zełenska dla BBC: jeśli świat się zmęczy, to zostawi nas na śmierć

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wywiadzie dla BBC powiedziała, że "Ukrainie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, jeśli Zachód zaprzestanie wspierania jej w wojnie przeciwko Rosji". - Jeśli świat się zmęczy pomaganiem, po prostu zostawi nas na śmierć - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie ŚWIAT Ukraina USA Rosja Ołena Zełenska BBC Wielka Brytania

Projekt pomocy dla Ukrainy bez większości w Senacie USA. Biały Dom alarmuje: cena wojna Putina będzie znacznie wyższa

- Jeśli USA pozostawią Ukrainę teraz bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa - oświadczył w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jego zdaniem Putin stawia na to, że Kongres USA powstrzyma się od uchwalenia nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ukraina Rosja wojna na Ukrainie

Senat USA odrzucił pakiet dla Ukrainy. Ekspert: Rosja będzie wykorzystywała słabości państw demokratycznych

Senat USA odrzucił pakiet finansowy dla Ukrainy, a bez tej pomocy Ukraina nie ma szans odeprzeć Rosji. Administracja prezydenta Bidena zwróciła się do Kongresu o wygospodarowanie środków w wysokości 111 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu oraz na zwiększenie bezpieczeństwa południowej granicy USA. Tymczasem prezydent USA ostrzega: "jeśli Putin zajmie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej". Jest też reakcja Kremla oraz światowe komentarze
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Stany Zjednoczone Joe Biden Ukraina wojna na Ukrainie Meksyk

Grupa Wyszehradzka nadal będzie pomagać Ukrainie. "Zmniejszenie wsparcia byłoby sygnałem słabości Zachodu"

Grupa Wyszehradzka będzie nadal wspierać Ukrainę broniącą się przed rosyjską agresją - to jedna z konkluzji spotkania ministrów obrony V4 w Pradze. Ustalili oni, że każde z państw będzie udzielać wsparcia w takiej formie, jaką uzna za stosowną. Polskę reprezentował podczas dwudniowych obrad ambasador RP w Czechach Mateusz Gniazdowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Praga Czechy grupa wyszehradzka Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 dyplomacja Słowacja Węgry wschodnia flanka NATO Bałkany polityka Rosja