Polskie Radio
Section05
Pentagon

Po wycieku tajnych dokumentów w USA. Prokuratura: sprawca nadal stanowi zagrożenie

Domniemany sprawca wycieku setek tajnych dokumentów rządowych Jack Teixeira wciąż może mieć dostęp do materiałów niejawnych i stanowi zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa narodowego, jak i swojej społeczności - wynika z dokumentów złożonych w sądzie przez prokuraturę. Śledczy twierdzą też, że w dyskusjach online żołnierz wyrażał chęć zabijania ludzi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA wojna na Ukrainie Pentagon służby i bezpieczeństwo Stany Zjednoczone

Czołgi Abrams dla Ukrainy. Szef Pentagonu: rozpoczniemy szkolenie żołnierzy w ciągu kilku tygodni

- Przyspieszyliśmy harmonogram dostarczania czołgów Abrams Ukrainie i już w ciągu najbliższych tygodni trafią one do Niemiec na potrzeby szkolenia ukraińskich żołnierzy - ogłosił w piątek sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas konferencji po spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna 2023 Pentagon Stany Zjednoczone

Wyciekły tajne dokumenty dot. wsparcia Ukrainy. Jest śledztwo Pentagonu

"New York Times" informuje, że Pentagon prowadzi śledztwo w sprawie wycieku i publikacji tajnych dokumentów zawierających plany USA i NATO dotyczące wsparcia ukraińskiego wojska przed spodziewaną ofensywą. Materiały pojawiły się na Twitterze i Telegramie. Analitycy sugerują, że mogą one być zmodyfikowane.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina USA Ameryka Pentagon Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023

Szef Pentagonu o sytuacji na Ukrainie: są duże szanse, że wiosenna ofensywa zakończy się sukcesem

Szef Pentagonu Lloyd Austin ocenił, że "Ukraina ma duże szanse na to, by jej wiosenna ofensywa zakończyła się sukcesem". Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley przekonywał z kolei, że o skuteczności amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy świadczą liczące ponad 200 tys. żołnierzy straty Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie wojsko Rosja broń ŚWIAT Europa Pentagon

Priorytetem rywalizacja z Chinami, mniejsze wydatki na Europę. Poznaliśmy plany budżetowe Pentagonu

W roku fiskalnym 2024 Pentagon chce przeznaczyć 3,6 mld dolarów na obecność sił USA w Europie w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI) i 300 mln na pomoc wojskową dla Ukrainy - wynika z podsumowania projektu nowego budżetu opublikowanego przez resort. Propozycja zakłada objęcie priorytetem rywalizacji z Chinami i zmniejszenie wydatków na Europę.
Zobacz więcej na temat:  Pentagon GOSPODARKA ŚWIAT wojna na Ukrainie Chiny budżet pieniądze

F-16 dla Ukrainy. "Washington Post": "nie" Bidena spotkało się ze sceptycyzmem Pentagonu

Według dziennika "Washington Post" przecząca odpowiedź prezydenta USA na prośbę Ukrainy o przekazanie samolotów F-16 została przyjęta ze sceptycyzmem w Pentagonie. Niektórzy urzędnicy powołując się na historie odrzucenia wcześniejszych próśb z Kijowa, przewidują ostateczną zgodę.
Zobacz więcej na temat:  F-16 ŚWIAT serwis wschodni wojna 2023 Ukraina wojna na Ukrainie Ameryka USA Stany Zjednoczone Pentagon