Polskie Radio
Section05
Pentagon

Amerykanie wyślą swoich żołnierzy do Kijowa? Nieoficjalne informacje

Jak donosi "The Wall Street Journal" (WSJ), "Amerykańskie władze wojskowe i Departament Stanu rozważają wysłanie kilkudziesięciu żołnierzy sił specjalnych w celu ochrony ambasady USA w Kijowie, która wznowiła działalność w minionym tygodniu". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone media Joe Biden Pentagon bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Władimir Putin

Amerykańska broń na Ukrainie. Nowoczesne haubice już są używane na froncie

Amerykańskie haubice kalibru 155 mm już są używane na froncie - potwierdziła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar na briefingu w Kijowie. Wcześniej o stosowaniu broni tego kalibru, czyli ultralekkich haubic M777 mówiła strona amerykańska. Amerykańskie dostawy broni na Ukrainę nabierają tempa.   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa USA broń Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 dostawy Pentagon

Gen. Skrzypczak: broń ciężka pozwoli Ukraińcom odbijać zajęte przez Rosjan terytorium

Sprzęt wojskowy, który trafia na Ukrainę, to najnowocześniejsza inteligentna broń przeciwpancerna i czołgi T-72 i T-80, które są cennym nabytkiem, bo ukraińskie załogi nie muszą się "uczyć" nowego sprzętu. - Broń ciężka, czołgi, artyleria zapewnią Ukraińcom przejście do działań ofensywnych, które wyprą z terenów zajętych przez Rosjan armię rosyjską - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych. 
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina USA ŚWIAT Pentagon armia broń Paweł Lekki Więcej świata wojsko Waldemar Skrzypczak artyleria Australia Holandia

Specjalna grupa będzie koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. Szef Pentagonu: nie mamy czasu do stracenia

Minister obrony USA Lloyd Austin ogłosił we wtorek, że powstanie międzynarodowa grupa kontaktowa, która będzie spotykała się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. Szef Pentagonu poinformował o tym po spotkaniu przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu w Ramstein w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Pentagon USA

Spotkanie w bazie Ramstein. Ekspert: to przypomnienie, że wojna się jeszcze nie skończyła

W niemieckim Ramstein zakończyło się spotkanie przedstawicieli resortów obrony około 40 państw. Zwołał je sekretarz obrony USA Lloyd Austin, aby wypracować wspólne stanowisko Zachodu w sprawie wsparcia dla Kijowa. Amerykański polityk powiedział, że działania wojenne Rosji na Ukrainie są "bezpodstawne i bezprawne".
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina Rosja USA ŚWIAT Michał Strzałkowski Pentagon Mariusz Błaszczak

"Ukraina otrzymała części zamienne, ale nie całe samoloty". Lotnictwo wojskowe o pomocy Sojuszu

Potwierdzamy, że w ramach sojuszniczej pomocy wojskowej Ukraina otrzymała części zamienne i podzespoły do samolotów, ale nie całe samoloty - poinformowało dowództwo ukraińskiego lotnictwa wojskowego, odnosząc się do wtorkowej wypowiedzi rzecznika Pentagonu Johna Kirby'ego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Pentagon samoloty lotnictwo Stany Zjednoczone

Pentagon potwierdza: samoloty i części zamienne trafiły na Ukrainę

Ukraina otrzymała od innych krajów samoloty i części zamienne do swoich samolotów - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Zaznaczył jednak, że USA pomogły w transporcie części, ale nie w przekazaniu całych samolotów. Rzecznik stwierdził, że pomoc dla Ukrainy będzie też przedmiotem środowej rozmowy ministrów obrony USA i Polski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 USA Pentagon

Prof. płk Marek Wrzosek o ataku na krążownik "Moskwa"

Ukraińska armia zniszczyła flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - krążownik rakietowy "Moskwa". Jak podkreślają władze Ukrainy, dokonała tego za pomocą rakiet "Neptun". - Jeżeli Ukraińcom udało się trafić w okręt i w rezultacie spowodować eksplozje magazynów amunicji, to godziny tego okrętu są policzone - powiedział w "Więcej świata" prof. płk Marek Wrzosek z Akademii Sztuki Wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina wojna 2022 Pentagon

B. szef Pentagonu: Lech Kaczyński i polska delegacja w Smoleńsku zostali brutalnie zamordowani przez Putina

- Miałem zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz członków towarzyszącej mu delegacji, którzy zostali brutalnie zamordowani przez Putina 12 lat temu - powiedział były sekretarz obrony USA Christopher C. Miller w rozmowie z Radiem Wnet.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna Pentagon Rosja katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Władimir Putin