Polskie Radio
Section05
Estonia

RELACJA Pierwsze zabójstwo w czasie izolacji, testy "inteligentnej kwarantanny". Świat w dobie pandemii

W Wielkiej Brytanii doszło do prawdopodobnie pierwszego popełnionego w takich okolicznościach zabójstwa - podał dziennik "The Times". W Czechach rozpoczęto testy "inteligentnej kwarantanny", polegającej na tworzeniu mapy poruszania się osoby zakażonej koronawirusem i określaniu w ten sposób osób potencjalnie zakażonych. Sprawdź, jak wyglądała walka z koronawirusem w poniedziałek, 30 marca.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Chiny koronawirus choroby zakaźne pandemia Litwa Łotwa Estonia

Estonia broni Polski. Potępia fałszowanie historii przez Rosję

Estoński parlament przyjął rezolucję potępiającą fałszowanie historii przez Rosję. Chodzi o to, jak rolę Związku Radzieckiego w rozpoczęciu drugiej wojny światowej przedstawiają władze w Moskwie oraz o przerzucanie winy na ofiary tamtej agresji. Za przyjęciem dokumentu głosowało 72 ze 101 estońskich parlamentarzystów, jeden z posłów był przeciw.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Estonia Europa Rosja II wojna światowa

NASZ WYWIAD Rumuński generał: nasz region wnosi do NATO unikalną wiedzę

- Nasza wiedza w kwestii regionu jest nie do zastąpienia. Nie możemy oczekiwać, że Francja, czy nawet Niemcy, będą potrafiły lepiej zrozumieć sytuację w tej części Europy – to unikalny wkład bukareszteńskiej dziewiątki do NATO – mówi portalowi PolskieRadio24.pl  emerytowany rumuński generał brygady Mircea Mindrescu.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD ŚWIAT Rumunia Litwa Łotwa Bułgaria Estonia Węgry Czechy USA Bukareszteńska dziewiątka

NASZ WYWIAD Ekspert: Rosja ma na oku wrażliwy punkt NATO, wzmacniajmy go

- Jeśli będziemy mieli do czynienia z jakąkolwiek próbą ze strony Rosji, by zaatakować nasz sojusz, celem Moskwy będzie nie co innego, tylko właśnie spójność, kohezja polityczna NATO – przestrzegał czeski ekspert ds. bezpieczeństwa Martin Svarovsky w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Podkreślił, że do tej pory sojusz radzi sobie z wyzwaniami i tak zapewne będzie w tym przypadku. - NATO w ciągu ostatnich czterech szczytów udowodniło, że jest w stanie adaptować się militarnie, w efekcie mamy nową strukturę sił, nową strukturę dowodzenia - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD ŚWIAT Rumunia Litwa Łotwa Bułgaria Estonia Węgry Czechy USA Bukareszteńska dziewiątka