Polskie Radio
Section05
broń jądrowa

Rosja ćwiczy użycie broni jądrowej. "Realna pokusa"

- Ćwiczenia dużych zgrupowań wojskowych zwłaszcza w trakcie trwającej wojny mają dwa wymiary - to niewątpliwie element wielostopniowej rozgrywki politycznej, ale również przygotowania wojsk w realnych warunkach związanych z użyciem broni jądrowej. Procedury się ćwiczy, odnawia i koryguje. Tego wymiaru nie wolno przeoczyć - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kiecach).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Ukraina Paweł Lekki

Broń jądrowa w Polsce? "Prezydent chce bezpieczeństwa kraju"

- Mówimy o prezydencie Rzeczypospolitej, o głowie państwa, która jest reprezentantem w stosunkach międzynarodowych - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Paprocka, minister w Kancelarii Prezydenta. Jej zdaniem "połajanki rządu" pod adresem Andrzeja Dudy po jego wypowiedziach o Nuclear Sharing nie służą dobrej współpracy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Małgorzata Paprocka prezydent Andrzej Duda kancelaria prezydenta Polityka zagraniczna Polski dyplomacja polityka POLSKA Karol Surówka

Amerykańska broń jądrowa w Polsce? Donald Tusk: czekam na spotkanie z prezydentem Dudą

Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, że czeka na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w związku z jego deklaracją ws. rozlokowania broni nuklearnej w Polsce. Chciałbym, aby ewentualne inicjatywy były bardzo dobrze przygotowane i żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że tego chcemy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Donald Tusk broń nuklearna broń atomowa wojna na Ukrainie Ukraina

"Oppenheimer" z Oscarem za najlepszy film. Zobacz jak wyglądali naprawdę bohaterowie

Film Christophera Nolana, który zdobył 7 statuetek Oscara, opowiada nie tylko o pracach nad powstaniem bomby jądrowej. Przedstawia też powojenne losy Roberta Oppenheimera, twórcy broni atomowej, który w latach 50. musiał mierzyć się z zarzutami o współpracę z komunistami. Przez ekran przewija się plejada gwiazd, które wcielają się w historyczne postacie. Oto najważniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Robert Oppenheimer bomba atomowa broń nuklearna broń atomowa II wojna światowa Projekt Manhattan Oscary 2024