Polskie Radio
Section05
Ameryka

Wizyta Pelosi na Tajwanie. "Dużą wagę ma polityka wewnętrzna"

- Należy wyjść poza Cieśninę Tajwańską i spojrzeć na ten konflikt z kilku perspektyw - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Dominik Mierzejewski z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego, który skomentował wizytę szefowej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz z delegacją kongresmenów na Tajwanie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański ŚWIAT Ameryka Azja Stany Zjednoczone Chiny Tajwan

Ameryka będzie wspierać zieloną energię. Propozycje Bidena przyjęte w Senacie

Stosunkiem głosów 51:50 Senat USA przyjął w niedzielę Inflation Reduction Act Joe Bidena. Ustawa przeznacza znaczne środki m. in. na walkę ze zmianami klimatu, zmniejszenia cen lekarstw oraz przewiduje podwyżki niektórych podatków od korporacji. - To najambitniejszy pakiet na rzecz czystej energii w historii Ameryki - ocenił przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna USA Joe Biden Kongres USA

Ambasador Chin wezwany do Białego Domu. "Manewry wokół Tajwanu to nieodpowiedzialna prowokacja"

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby poinformował, że ambasador ChRL Qin Gang został wezwany do Białego Domu w proteście przeciwko prowokacyjnym działaniom Chin. Według władz USA ćwiczenia wojsk ChRL wokół Tajwanu "stoją w sprzeczności z wysiłkami Stanów Zjednoczonych mającymi na celu zachowanie pokoju i stabilności w regionie". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Chiny USA Tajwan Stany Zjednoczone

TYLKO U NAS Szef BBN w USA: Amerykanie są zdeterminowani, by doprowadzić do korzystnych dla Ukrainy rozstrzygnięć wojny

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch  spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami Białego Domu, Departamentu Stanu, Senatu oraz ekspertami. Jak poinformował, rozmawiał z amerykańskimi władzami między innymi na temat współpracy wojskowej Polski i USA oraz długofalowego wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją.
Zobacz więcej na temat:  serwis wschodni wojna 2022 Paweł Soloch Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ŚWIAT Ameryka Ukraina POLSKA relacje polsko-amerykańskie