Redakcja Polska

W Wilnie będzie Szosa Rzeczypospolitej Obojga Narodów

07.10.2021 13:47
Droga na obrzeżach Wilna, która prowadzi w kierunku Warszawy, zostanie nazwana Szosą Rzeczypospolitej Obojga Narodów – postanowił wileński samorząd na środowym posiedzeniu. W ten sposób radni uczcili przypadającą w tym roku 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Wilno - zdjęcie ilustracyjne
Wilno - zdjęcie ilustracyjneshutterstock

"Nazwa Szosa Rzeczypospolitej Obojga Narodów została wybrana w celu uwiecznienia przyjaźni między dwoma narodami. Jest to też powiązaniem dnia dzisiejszego z historią, gdyż ta droga prowadzi w kierunku Warszawy" – czytamy w komunikacie samorządu Wilna.

Decyzję o nazwie drogi podjęto na kilka tygodni przed obchodami (20 października) 230. rocznicy uchwalenia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, szczegółowych przepisów wykonawczych do Konstytucji 3 maja - ważnego dla Litwy dokumentu, który wprowadzał m.in. proporcjonalny udział Litwinów i Polaków w strukturach zarządzania przyszłym unitarnym państwem.

Rok Konstytucji 3 Maja

Podobnie jak w Polsce, na Litwie rok 2021 został ogłoszony Rokiem Konstytucji 3 maja oraz Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.

Dzień Konstytucji 3 maja na Litwie jest zaliczany do "dni upamiętnianych", ale nie ma tu na razie tradycji obchodów tego święta; ona dopiero się rodzi.

Od kilku lat okolicznościowe uroczystości są organizowane wspólnie ze stroną polską. Jednym z głównych elementów tegorocznych obchodów w Wilnie było otwarcie na placu Katedralnym 3 maja wystawy planszowej pt. „Konstytucja 3 maja. Historia i tradycja”. Ekspozycję przygotowało Muzeum Historii Polski we współpracy z Instytutem Historii Litwy oraz ministerstwami spraw zagranicznych Polski i Litwy.

Wystawa ta 20 października zostanie otwarta w Warszawie.


PAP/dad