X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Pomoc polskim seniorom na Ukrainie w czasie pandemii

30.11.2020 15:36
W największej grupie ryzyka zachorowania na COVID-19 są seniorzy. Najtrudniej jest samotnym i chorym osobom. To im w czasie pandemii wolontariusze niosą pomoc i wsparcie. W ramach projektu "Nie jesteś sam" polskim seniorom z Równego i obwodu rówieńskiego pomaga młodzież z Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury w Równem.
Audio
  • Pomoc polskim seniorom na Ukrainie w czasie pandemii. Materiał Eugeniusza Sało
Wolontariuszka i obdarowana Polka
Wolontariuszka i obdarowana PolkaFot. archiwum Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury w Równem

81-letnia Pani Izabela mieszka sama w Zdołbunowie w obwodzie rówieńskim. Praktycznie nie wychodzi z domu. Ma chore nogi i problemy z chodzeniem, nawet po mieszkaniu. W ramach akcji "Nie jesteś sam" dostała nowy piekarnik, blender i czajnik elektryczny. - Ja nie myślałam, że to może takie być. Prosiłam tylko czajnik, bo na moją pensję, trzy tysiące hrywien, to bardzo drogo. A tutaj taka pomoc duża. Brak mi słów. Cieszę się, że moja ojczyzna nie zapomniała, że są Polacy tutaj – powiedziała Izabela Wojtynowska, Polka ze Zdołbunowa. 

Dzięki pomocy wolontariuszy 71-letnia Pani Bolesława z Kostopola w obwodzie rówieńskim ma teraz nową kuchnie i lodówkę. Jak sama mówi - to nieoceniona pomoc w trudnych czasach pandemii. - Pomagają wolontariusze. Bardzo nam pomagają. Niech im Pan Bóg da zdrowia za ich pomoc. Wszystkim Polakom na Ukrainie – zaznaczyła Bolesława Romaniuk, Polka z Kostopola.


Fot. archiwum Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury w Równem Fot. archiwum Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury w Równem

 Takie spotkania i rozmowy przynoszą seniorom radość, a wolontariuszom - inspirację do dalszych działań. - Opiekowałam się taką rodziną, gdzie starszy pan jest leżący, a jego żona opiekuję się swoim mężem. Nie mieli normalnej pralki. Na tyle mają trudną sytuację, że nie wierzą, że ktoś może im pomóc. I tutaj jesteśmy my. To jest bardzo wzruszające jak przynosimy tą pomoc i ci ludzie nie wierzą po prostu, że to jest realne – powiedziała wolontariuszka Mariana Jakobczuk.

 - Ten projekt pomaga ludziom biedniejszym, którzy nie mogą sobie pozwolić kupić lodówkę czy pralkę. Dla mnie jest to nowe doświadczenie, gdy mogę coś zrobić dla takich ludzi, dla naszych Polaków – zaznaczył wolontariusz Jarosław Szykuła.

 - Kiedy im mówisz Polska o was pamięta, to dużo osób przez całe życie chcieli usłyszeć te słowa i teraz je usłyszeli. Widzę ich oczy i chce pracować. Bardzo dobrze, że moja rodzina ze mną pracuje. Wszyscy pracujemy. Teraz koronawirus i trochę ciężko jak na wojnie, ale musimy to robić, musimy pomagać. Jestem człowiekiem. Jestem Polakiem – podkreślił z kolei Sergiusz Hrycak, wolontariusz z Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury.

To dzięki wolontariuszom z Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury w Równem do końca roku pomoc otrzyma prawie 60 osób. - Ten projekt odróżnia się od innych akcji tym, ponieważ trafia z konkretną pomocą do konkretnych ludzi tu i teraz. Można sobie wyobrazić, że to jest jak taka maść, którą aplikujemy na bolące miejsca. Ci ludzie otrzymują to czego właśnie teraz w czasach pandemii potrzebują najbardziej. A potrzebują nie tylko tej pomocy materialnej, ale i także wsparcia psychologicznego, kontaktu z innymi ludźmi – podsumowała Ewa Mańkowska, założycielka Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury w Równem.


Fot. archiwum Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury w Równem Fot. archiwum Ukraińsko-Polskiego Sojuszu imienia Tomasza Padury w Równem

Projekt "Nie jesteś sam – program wsparcia polskich seniorów na Ukrainie" jest realizowany przez Fundacje "Wolność i Demokracja" ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP.

Projekt jest realizowany w obwodach iwanofrankiwskim, odeskim, rówieńskim oraz winnickim poprzez działania Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie, Ukraińsko-Polski Sojusz im. Tomasza Padury w Równym, Centrum Rozwoju i Partnerstwa "Polonia" oraz Chrześcijańsko Demokratyczny Związek Polaków w Winnicy.

 

Eugeniusz Sało