X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polka z Wilna nagrodzona przez litewskie ministerstwo rolnictwa

02.01.2021 08:47
Artystka ludowa, Polka spod Wilna, Agata Granicka otrzymała nagrodę litewskiego ministerstwa rolnictwa. Wyróżnienie przyznano za upowszechnienie wicia palm.
Audio
  • Polka z Wilna nagrodzona przez litewskie ministerstwo rolnictwa - materiał Kamila Zalewskiego
Agata Granicka - w centrum
Agata Granicka - w centrumŹródło: facebook - Kurier Znad Wilii

Wicie palm na Wileńszczyźnie jest głęboko zakorzenioną tradycją. Zagłębiem wileńskich palm są niewielkie miejscowości znajdujące się na wschód od litewskiej stolicy. Agata Granicka tą sztuką zajmuje się od 30 lat, a swoje umiejętności doskonaliła u babci oraz mamy. "To wyróżnienie nie tylko dla mnie. Chcę, aby nie tylko na Wileńszczyźnie, nie tylko na Litwie, ale na całym świecie wiadomo było, że są tutaj takie palmiarki" - mówi Polskiemu Radiu Agata Granicka.

W jej domu od pokoleń wije się okrągłe palmy, tak zwane ruszczycówki. Do ich wytworzenia używane są naturalne materiały - kwiaty, zioła, mietlica i kłosy. Tradycja wicia wileńskich palm została w 2019 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Litwy. To dodatkowa promocja tej sztuki. - Litwini podchodzą do tego, że niosą to dalej, ale mówią, że to tradycja Polek na Litwie - dodaje palmiarka i zaznacza, że obecnie wraz z innymi palmiarkami stara się o wpisanie tej sztuki na listę dziedzictwa UNESCO.

Agata Granicka dzieli się swoimi umiejętnościami oraz wiedzą na specjalnych kursach. Regularnie uczestniczy też w prezentacjach i wystawach sztuki ludowej na Litwie oraz za granicą. W poprzednich latach dwukrotnie wykonała też wieniec dożynkowy dla prezydenta Andrzeja Dudy.


IAR/dad