X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

105 lat temu rozpoczął się Marsz Pierwszej Kadrowej ku Wolności

06.08.2019 14:15
6 sierpnia 1914 r. Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów, rozpoczynając historyczny Marsz ku Wolności
Audio
  • Marsz ku Wolności Pierwszej Kadrowej - relacja Ewy Plisieckiej
Pułkownik Józef Piłsudski ze swoim sztabem przed Pałacem Gubernialnym w Kielcach w 1914
Pułkownik Józef Piłsudski ze swoim sztabem przed Pałacem Gubernialnym w Kielcach w 1914Foto: Wikipedia/Domena Publiczna

105 lat temu, 6 sierpnia 1914 roku, Pierwsza Kompania Kadrowa, utworzona przez Józefa Piłsudskiego, rozpoczęła historyczny Marsz ku Wolności. Wyruszyła o świcie z krakowskich Oleandrów w stronę Kielc, obalając w okolicach Michałowic rosyjskie słupy graniczne. Celem było wywołanie powstania zbrojnego w zaborze rosyjskim. Niestety nie udało się to. Co roku 6 sierpnia kilkaset osób przemierza taką samą trasę dla upamiętnienia polskich legionistów.

W Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej idą głównie członkowie Związku Piłsudczyków i organizacji strzeleckich, ale również harcerze, młodzież ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, czy żołnierze Wojska Polskiego.

Kadrówka była pododdziałem piechoty, powstałym 3 sierpnia 1914 roku w Krakowie, z połączenia Związku Strzeleckiego, popularnie nazywanego "Strzelcem", i Polskich Drużyn Strzeleckich. Dała początek Legionom Polskim, które walcząc w czasie I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Stała się zalążkiem Wojska Polskiego.

6 sierpnia 1914 roku strzelcy Józefa Piłsudskiego wyruszyli z Krakowa do ziem zaboru rosyjskiego. Po bezskutecznej próbie przebicia się do Warszawy i wywołania w stolicy powstania, Pierwsza Kadrowa powróciła do Krakowa. Niedługo potem, w grudniu 1914 roku, stała się zalążkiem Pierwszej Brygady Legionów Polskich.

Idea marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej zrodziła się w 1924 roku wśród legionistów, którzy chcieli upamiętnić 10. rocznicę wymarszu Kadrówki. To jedyne przedsięwzięcie w Polsce, które ma swój początek w II Rzeczypospolitej i jest kontynuowane do dziś.

IAR/ep