X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Białoruś: portrety królów Polski na wieży zamku w Grodnie

02.10.2019 09:37
Portrety 14 polskich królów, litewskich książąt i rzymskich cesarzy zostaną namalowane na odnawianej wieży bramy wjazdowej starego zamku w Grodnie na Białorusi. Malowidła zostaną wykonane w technice "sgraffito". To znana od wieków technika dekoracyjna malarstwa ściennego.
Audio
  • Białoruś: portrety królów Polski na wieży zamku w Grodnie. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Odbudowywany zamek w Grodnie
Odbudowywany zamek w Grodnie Fot.: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Białoruska telewizja STV poinformowała, że na wieży bramy wjazdowej zostaną również namalowane herby, gryfy, lwy i girlandy z kwiatów i owoców. Prace dekoracyjne mają być ukończone wiosną przyszłego roku. Remont starego zamku w Grodnie trwa od 3 lat. Krytykowany przez niektórych specjalistów projekt rekonstrukcji został opracowany na podstawie jedynej zachowanej ryciny budowli autorstwa Tomasza Makowskiego z końca XVI wieku.

Zamek królewski w Grodnie był miejscem sejmów walnych I Rzeczypospolitej oraz śmierci królów Kazimierza Jagiellończyka i Stefana Batorego, a także świętego Kazimierza. W czasach radzieckich był zaniedbywany. Jego dach pokryto eternitem. Białoruskie władze postanowiły zamek odnowić. Dzięki temu stanie się kolejną atrakcją turystyczną miasta.

IAR/dad