Redakcja Polska

W Warszawie trwają 28. Targi Książki Historycznej

29.11.2019 17:49
W trakcie inauguracji targów wręczono Nagrody KLIO przyznawane za wybitny wkład w badania historyczne oraz popularyzację historii i literatury w Polsce
Audio
  • 28. Targi Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie [posłuchaj]
Stoisko Agencji Muzycznej Polskiego Radia na XXVIII Targach Książki Historycznej
Stoisko Agencji Muzycznej Polskiego Radia na XXVIII Targach Książki HistorycznejBeata Chechłacz/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Biografia Tadeusza Bułharyna, historia Żydów na warszawskiej Pradze, ormiańska Polska i sarmackie korzenie niepodległej to niektóre tematy książek, które zdobyły tegoroczne Nagrody KLIO.

Laureatów ogłoszono podczas inauguracji 28. Targów Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie. W kategorii autorskiej i monografii naukowej pierwszą nagrodę zdobył Piotr Głuszkowski za książkę "Barwy polskości, czyli życie burzliwe Tadeusza Bułharyna". W kategorii Varsaviana za najlepszą uznano pracę Adama Dylewskiego "Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze". W kategorii edytorskiej równorzędne wyróżnienia otrzymało pięć wydawnictw: Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich za książkę "Ormiańska Polska", Państwowy Instytut Wydawniczy za "Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie niepodległej", Archiwum Państwowe w Warszawie i Skarpa Warszawska za publikacje "Niepodległa Warszawa w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego", Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego za serię "COMUNICARE - Historia i Kultura", Wydawnictwo Austeria za "Chasydyzm. Atlas historyczny" oraz Fundacja Pasaże Pamięci za książkę "Sen o teatrze".

W tym roku do Nagrody KLIO zgłoszono prawie dwieście książek wydanych w latach 2018-2019. Nagroda zwana Noblem dla historyków przyznawana jest od 1995 autorom i wydawcom za wybitny wkład w badania historyczne oraz popularyzację historii i literatury w Polsce.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Patronem medialnym Targów jest Polskie Radio. Targi potrwają do niedzieli w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.