- Częścią polskiej tożsamości jest pamięć o Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, wiele osób prywatnych, instytucje, stowarzyszenia zajmują się pracą na rzecz zachowania w naszej pamięci tego dziedzictwa. To ludzie, którzy przez lata działają i mają ogromne osiągnięcia, za co Instytut postanowił je honorować - wyjaśnia Jarosław Szarek.
W ubiegłym roku nagroda "Semper Fidelis" - "zawsze wierny" została przyznana po raz pierwszy. Otrzymały je trzy osoby: ksiądz Witold Józef Kowalów redaktor naczelny Czasopisma "Wołanie z Wołynia", które ukazuje się na terenie diecezji łuckiej na Ukrainie, harcmistrz Stefan Adamski przewodniczący Harcerstwa Polskiego na Ukrainie, który od początku lat 90. ubiegłego wieku aktywnie angażował się w odrodzenie i rozwój polskich struktur harcerskich we Lwowie. Nagrodzony został również ksiądz Roman Dzwonkowski socjolog, profesor nauk społecznych, nauczyciel akademicki i wielbiciel kultury kresów, który pisze i wykłada właśnie o spuściźnie polskich kresów. Wyróżniona została także w ubiegłym roku pułkownik Wojska Polskiego Weronika Sebastianowicz, która działa od lat na rzecz pomocy środowisku kombatantów Armii Krajowej, a przede wszystkim ofiarne i godne reprezentowanie polskiego społeczeństwa na Białorusi.
Kandydatów można zgłaszać za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej. Konkurs zostanie rozstrzygnięty jesienią. Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, której pracami kieruje prezes IPN.
IAR/dad